Магнезий при Хашимото и проблеми със щитовидната жлеза

През последните години все повече хора са диагностицирани с болестта на Хашимото. Това автоимунно заболяване засяга щитовидната жлеза, а оттам и ендокринната система. Тази жлеза се намира в основата на шията и е от изключително значение за правилната работа на целия организъм. Тя произвежда важни хормони и се грижи за това как организмът ще използва енергията.

Важно е да знаете, че здравата щитовидна жлеза е по-мека при допир и не може ясно да се усети. При възникнал проблем се откроява много ясно по време на преглед и поради тази причина състоянието се нарича “гуша”. Факторите за възникване на Хашимото могат да бъдат от една страна генетични, а от друга се свързват с дефицит на йод, стрес, тютюнопушене, вируси и други. Лекарите, които ще ви назначат съответната терапия, много често включват и хранителни добавки с магнезий, защото при това специфично заболяване в организма се наблюдава дефицит на витамини и минерали.

магнезий-и-щитовидна-жлеза

Какво представлява болестта на Хашимото?

Хашимото е едно от най-често срещаните ендокринни заболявания. Характерното при него е, че по неясни причини имунната система “атакува” собствената си щитовидна жлеза, която е разположена в основата на шията под Адамовата ябълка. При настъпилия хроничен възпалителен процес в щитовидната жлеза се увреждат нейните клетки, губейки функциониращата тиреоидна тъкан. Болестта е възможно да протече с повишена секреция на хормони /хиперфункция/ или понижена /хипофункция/.

В началото, хората с това заболяване забелязват леко уголемяване в предната част на шията. Тиреоидитът на Хашимото бавно през годините създава хронично увреждане на щитовидната жлеза. Поради тази причина има сериозен спад на щитовидните хормони в кръвта. Няма ясно разграничени симптоми и това е причината по-трудно да се открива болестта Хашимото. Често оплакванията на пациентите могат да водят и към друг вид заболявания. Един опитен лекар ще ви назначи изследвания, за да потвърди категорично диагнозата. Ще споменем няколко симптома, на които е добре да обърнете внимание:

  • лесна умора – ако забелязвате, че без да сте се натоварвали с някаква физическа или умствена активност и се чувствате уморени, би следвало това да ви насочи към провеждане на изследвания;
  • ниска концентрация и проблеми с паметта – често хората, които имат проблеми с ендокринната система забелязват, че лесно се разконцентрират и трудно могат да запомнят нова информация;
  • ставни болки и крампи в мускулите – това са едни от най-неприятните симптоми, като те могат да бъдат свързани с редица други заболявания освен Хашимото;
  • променливо настроение и депресия – ендокринната система отговаря за синтеза на хормони и е напълно възможно, ако тя не работи правилно, да се чувствате объркани, емоциите да бушуват или да изпаднете в депресия.

Има хора, при които намалената функция на щитовидната жлеза е още в начална фаза. Поради тази причина не се констатират никакви симптоми. Появилият се дисбаланс може да прогресира много бързо, вследствие на което да бъде засегната работата на кръвоносните съдове, сърцето, имунната система и други.

Важно е още при възникване на съмнение за заболяване на щитовидната жлеза да си направите изследвания, за да се предприеме лечение. В този случай на тялото ще са му необходими различни витамини, минерали и други вещества, които да окажат положителен ефект върху симптомите. Специалистите често изписват хранителни добавки, които съдържат селен, рибено масло и магнезий.

Какви са основните функции на минерала магнезий?

Ролята на микроелемента за човешкото здраве е от изключително голямо значение. Той участва в повечето биологични процеси, които се случват в тялото. Без достатъчно количество от веществото, основните системи в организма няма да работят правилно. Вследствие на това възникват редица здравословни проблеми. Тялото няма запаси от този минерал, затова е важно да се храните балансирано и да приемате подходящи хранителни добавки. Ще ви представим няколко ползи от магнезия:

Функции на магнезия Описание
Важен е за контролиране на депресивни състоянияНиските нива на магнезий се свързват с много случаи на различни психически състояния. Магнезият има много важна функция за работата на мозъка и оказва влияние върху настроението.
Полезен е за работата на сърдечно-съдовата системаХипертонията е състояние, което тревожи много хора, независимо от тяхната възраст. Високото кръвно налягане е вредно, тъй като кара сърцето да работи по-усилено, а това е предпоставка за развитие на сърдечни заболявания. Минералът има влияние върху кръвното налягане и го нормализира.
Има влияние върху различни възпаленияВъзпалението в организма е защитна реакция, но когато то стане хронично може да има негативен ефект върху здравето. Дефицитът на магнезий се свързва с възникване на възпаления.
Поддържа здрави костите и зъбитеТой е важен за усвояването на калция от тялото и активира витамин D. Допълнителният прием на минерала се свързва с по-голяма здравина на костите и намаляване възможността от развитие на остеопороза.
Предотвратява появата на скованост и мускулни крампиНормалните нива на магнезий в организма са важни за поддържане на мускулите в оптимална форма. Препоръчван е при оплаквания като крампи и скованост.
Подобрява качеството на съняБезсънието изтощава много тялото и ви пречи да си починете адекватно. Приемът на хранителна добавка ще има положителен ефект върху този проблем и ще подпомогне релаксацията.

Освен всички жизненоважни функции, които има минералът, той е отговорен и за превръщането на храната в енергия.

Ползи на магнезия при проблеми с щитовидната жлеза

Микроелементът успокоява нервната система и предотвратява увеличения синтез на кортизол при стресови ситуации. Щом хормоналната система работи добре, това съответно влияе и на щитовидната жлеза. Той има балансиращо действие при заболяване като Хашимото. Противовъзпалителната му роля помага за успокояване на възникналото автоимунно възпаление. Това е фактор, свързан със заболяванията на щитовидната жлеза.

Магнезият подхранва клетките и е отговорен за производството на достатъчно енергия. Хормоналната тъкан също се нуждае от повече енергия и съответно от по-големи количества магнезий. Дефицитът на ценния минерал се свързва с намалената абсорбация на йод от щитовидната жлеза и спада на синтезирането на хормони. Ето защо приемът на микроелемента има пряко влияние върху заболяване като Хашимото.

Какъв вид магнезий да изберем при Хашимото?

Има различни видове магнезий, които се препоръчват при определени здравословни състояния и Хашимото. Според изследвания редовният прием на магнезиев цитрат преди сън, може да доведе до намаляване на TSH. При проблеми с щитовидната жлеза се наблюдава и запек, който може да бъде повлиян успешно от магнезиевия цитрат.

За хората, които нямат подобни оплаквания, специалистите препоръчват магнезиевият бисглицинат. И двата варианта се усвояват много добре от организма и са с висока бионаличност. Изборът на правилната хранителна добавка може да повиши количеството на веществото в тялото и така да повлияе положително върху болестта на Хашимото. Препоръчително е винаги да се консултирате с лекар, за да предпише точната доза и да определи подходящата форма на минерала.

Научете повече за магнезия:

1 Звезда2 Звезди3 Звезди4 Звезди5 Звезди (2 гласа, средно: 5,00 от 5)
Loading...

ВНИМАНИЕ: Статията на тази страница не е предназначена да лекува, диагностицират и/или предпазва от болести, а с информативен характер!