Магнезий по време на бременност: Пълно ръководство за бъдещи майки

Бременността е специален период. Очакването на бъдещето бебе е свързано с трепети и положителни емоции, които всяка една жена заслужава да преживее. Освен обаче за приготовленията по раждането на рожбата, бременната трябва да помисли и за своето здраве. По време на пренаталния период се наблюдава засилена нужда от прием на витамини и минерали, сред които е и магнезият. Той изпълнява важна роля за правилното протичане на химичните процеси в организма на бъдещата майка, а наред с това е ключов и за това бебето да има здрава костна система и зъби.

Защо се пие магнезий при бременност?

На много бременни жени им биват предписвани добавки, чрез които да си набавят необходимите на организма вещества. Разнообразното хранене е също от огромно значение, но дори и менюто да е балансирано и богато на полезни храни, отново е възможно да се стигне до магнезиев дефицит и до ниски стойности на други елементи като желязото. Ето защо е важно да се пие магнезий по време на ранна бременност и по време на кърмене:

  • магнезият е вид минерал, който отговаря за добрия мускулен тонус, за нервите, за правилната работа на стомашно-чревния тракт и за правилното протичане на редица други процеси в организма – той е нужен не само на бременните жени, но и на всеки човек по принцип, което прави набавянето му чрез храната или чрез суплементи (при дефицити) задължително;
  • минералът е “отговорен” за активирането на стотици ензими (повече от 600), както и за това да не сме податливи на заобикалящия ни стрес – освен това има и пряко участие за поддържането на нормални стойности на кръвното налягане;
  • колкото до периода на бременността, магнезият е от фундаментално значение за правилно вътреутробно развитие на бебето – в първите месеци, когато се формират органите на ембриона, минералът допринася за правилното протичане на всички тези процеси, а това увеличава необходимостта от неговото суплементиране по подходящ начин;
  • в последния триместър бебето складира в своите мускули и кости до 7 милиграма магнезий, а след това приема чрез кърмата около 3 милиграма на 100 милилитра – това означава, че и кърмещите жени е добре да си набавят макроелемента допълнително, за да поддържат нормалните му стойности в организма си;
  • към магнезиевият дефицит трябва да се подходи с особено внимание, ако той е установен при бременна жена – сериозният недостиг на елемента в организма носи риск от преждевременно раждане в резултат на коремните спазми (контракции), характерни при липсата на минерала. Заплахата от появата на хипертония е също налице в случая, така че вземането на навременни мерки е първа задача на лекаря и на бъдещата майка.

Магнезиевият дефицит е състояние, към което е нужно да се подходи отговорно, особено ако се касае за бременна жена. Хроничният недостиг на елемента би могъл да доведе до пренатални проблеми, а и до неблагоприятни развръзки за бъдещата майка – главоболие, гадене, коремни спазми, болки в мускулите и други мъчителни състояния. При наличието на какъвто и да е недостиг на витамини и минерали, е от ключово значение той се елиминира, което важи за хората като цяло и за бъдещите майки.

По-предразположени ли са бременните жени към магнезиев дефицит?

Бременността е красив период за всяка жена, но в същото време е и предпоставка за появата на състояния като магнезиев дефицит. Тялото е изложено на драстични промени, характеризиращи се с “бурни хормони”, нарастване на теглото, задържане на вода, напрежение в мускулите (в по-горните месеци) и много още други “екстри”, характерни за повечето бъдещи майки.


Вижте също магнезий подходящ за деца.


За да се развива бебето правилно, то трябва да си набавя от тялото на своята майка необходимите вещества. Увеличената потребност от витамини и минерали може да бъде задоволена чрез изготвянето на питателно хранително меню, но и чрез правилно суплементиране. Магнезият е също много важен за всяка бременна, но той често се оказва под препоръчителните за бъдещата майка стойности.

По време на бременността жената е изложена на по-голям риск от магнезиев дефицит, защото в нея расте бъдещото бебе, което “черпи” хранителни вещества от нейното тяло. Ако бременната не приема достатъчно храни, богати на минерала, е много вероятно да се стигне до недостига му, а това да даде негативни отражения за нейното здраве и за това на рожбата ѝ. За да се усвои магнезия напълно от организма, е необходимо да се приема още витамин Д и калций, така че на микрониво полезните вещества да се оползотворят по пълноценен начин.

Кои храни са богати на магнезий и се определят за подходящи за бременни?

Храните, които са с високо съдържание на Magnesium, и които се определят като полезни за бременните, са рибата, някои бобови и зеленолистни зеленчуци, тиквеното и лененото семе, овесените ядки, бадемите и кашуто, авокадото, бананите и др. Често пъти обаче бъдещата майка не съумява да си набави достатъчно количество от елемента чрез хранителното си меню, което води до потребността от приема на суплементи с цел поддържането на добри стойности на минерала. Вижте повече за храни съдържащи магнезий в нашата отделна статия.

Какви са симптомите магнезиев дефицит при бременни?

Симптомите при магнезиев дефицит са много характерни. Те се наблюдават не само при бременни жени, но и при всеки един човек, при който нивата на минерала в организма са занижени. Сред най-честите са:

  • мускулните крампи и усещането за слабост – могат да се появят и през нощта, както и да бъдат продължителни. Това е един от най-ярките знаци, че може да се касае за недостиг на магнезий, от който много бъдещи майки се оплакват;
  • друга “болежка”, характерна при магнезиев дефицит по време на бременността, това е лошото настроение – факт е, че бъдещите майки имат променливи настроения и са подвластни на големи емоционални амплитуди, които се обясняват с експлозията от хормони в тялото;
  • ако се касае за депресивни състояния, постоянно тревожност и невъзможност за справяне със стреса, то тогава е добре да се провери дали не става дума за дефицит на Magnesium в организма;
  • много бъдещи майки се оплакват и от други неприятни състояния като главоболие, коремни спазми, учестен пулс, хронична умора, загуба на апетит и дори запек – всички тези “екстри” е възможно да са индикация, че е налице магнезиев дефицит, който по време на бременността е от изключителна важност да бъде повлиян положително чрез промяна на хранителния режим и чрез добавянето на някои суплементи, съдържащи минерала.

Бременността е период, в който нуждите на женския организъм от витамини и минерали нарастват драстично. За да се развива бебето добре и за да е неговата майка здрава, тя трябва да се храни разнообразно, а при необходимост да приема и хранителни добавки, съгласувани с нейните индивидуални потребности. Магнезият не само ще помогне за постигането на мускулен комфорт, но и ще оптимизира стойностите на кръвното налягане. Феталната циркулация по време на бременност също се подобрява, а главоболието и гаденето намаляват осезаемо.

До кога се пие магнезий при бременност?

Магнезият оказва благоприятен ефект върху общото здраве на бременната жена и върху правилното развитие на бебето в корема, но е важно да бъде спрян преди 36-тата гестационна седмица. Въпреки спазмолитичното му действие той не е препоръчителен за последните седмици от бременността, тъй като се приема, че раждането може да започне всеки един момент.

Дневната доза Magnesium за бременни жени може да варира според възрастта. Ако бъдещата майка е на по-малко от 30 години, то най-доброто за нея количество от минерала ще е около 350 мг. Дамите над 31 години вероятно ще трябва да приемат към 360 мг Magnesium на ден, за да го поддържат в добри стойности. Всичко това обаче са ориентировъчни цифри, като крайната дума има лекарят, който проследява бременността.

Възможни ли са странични ефекти при прием на магнезий при бременност?

Много бременни жени се питат дали е възможно да се стигне до предозиране на минерала. Както и с всяка една друга добавка, така и в този случай е важно да се състави план, по който минералът да се приема. Проследяващият бременността лекар има задачата да вземе предвид общото състояние на бъдещата майка, нейните оплаквания и хранителни навици, за да определи правилната за нея доза магнезий – стандартно е около 360 мг на ден.

Ако все пак се приеме повече от необходимото, е възможно да се наблюдава разхлабващ ефект, умора, ниско кръвно налягане, а в някои случаи и гадене. Полезно е да се знае, че един здрав човек отделя магнезиевите излишъци през бъбреците в урината и в кръвта, като една част от елемента бива отделяна и чрез изпражненията. Именно затова е от значение да се внимава в какви дози се пие макроелемента, за да не се стига до подобни нежелани ефекти за бременната жена.

Прочетете някои от другите статии на тази тематика:

1 Звезда2 Звезди3 Звезди4 Звезди5 Звезди (1 гласа, средно: 5,00 от 5)
Loading...

ВНИМАНИЕ: Статията на тази страница не е предназначена да лекува, диагностицират и/или предпазва от болести, а с информативен характер!