Съдържание
Хипомагнезията (липсата на магнезий) е състояние, което може да доведе до редица здравословни проблеми. Недостигът на минерала в човешкия организъм е предпоставка за развитието на болести като хипертония и депресия, което предполага неговото допълнително набавяне чрез подходящите хранителни добавки. Целта в случая е да елиминираме магнезиевия дефицит и да си върнем доброто здраве, което е пряко свързано с микроелемента.
Има и доста храни, съдържащи магнезий, но повечето от нас не ги консумират в достатъчни количества, което създава риск от хипомагнезиемия (магнезиев дефицит). Тъй като не присъстват в диетата ни в оптималните количества, е желателно да приемаме суплементи и по този начин да избегнем хроничния недостиг на минерала. Ако все пак липсите са налице, е много възможно да изпитаме симптоми като изпотяване, световъртеж, мускулни крампи, стомашни неразположения, тревожност и много други.
Каква е важността на магнезия в организма?
Малцина знаят, че магнезият е чудодейно вещество, което носи изключително много ползи за организма на човек. За съжаление обаче тялото ни не притежава способността да го синтезира и често се стига до дефицити, затова е необходимо да помислим за неговото качествено набавяне, така че да избегнем недостиг. Ето как и защо е важно да го направим:
- единият начин е да го приемаме чрез храната, а другият е чрез подходящите хранителни добавки – вторият вариант се счита за най-добър, тъй дава възможност да избегнем магнезиев дефицит, а наред с това да елиминираме и появилите се симптоми в резултат на липсата му;
- често се случва да се замислим за суплементиране, когато вече са налице неприятни симптоми – те са в резултат на магнезиевия недостиг, което потвърждава огромното значение на минерала за човека. Когато се наблюдава липса, “пораженията” върху организма ни могат да бъдат необратими, затова всеки е добре да обмисли идеята да приема добавки в коректните количества;
- количествата Magnesium в тялото са около 25 грама, като половината от елемента е концентриран в мускулите и костите, а останалото се намира в другите системи – освен за опорно-двигателната система, минералът има отношение и към кръвното налягане, което се влияе чувствително от неговия дефицит. В случай, че има недостиг, може да се появят и симптоми като екстрасистоли (прескачане на сърцето), а контролът върху кръвната захар да бъде нарушен;
- клетъчният метаболизъм и магнезият са също пряко свързани – микроелементът оказва положително влияние върху функциите на най-малките единици в човешкото тяло, което го прави незаменим в много отношения. Ако по някаква причина се стигне до неговата липса в организма, е възможно да усетим симптоми като нисък тонус, мускулни неразположения, трудно справяне със стреса и уморен външен вид.
Магнезият е минерал, който се определя като фундамент за човешкото здраве. Когато е в дефицит, няма да се чувстваме и изглеждаме добре, а в дългосрочен план е възможно да станем редовни посетители на лекарския кабинет. За да избегнем неприятните симптоми в резултат на неговия недостиг, можем да започнем прием на хранителни добавки, с които ще поддържаме минерала в оптималните за нас количества.
Как да разберем че имаме липса на магнезий?
Симптомите при магнезиев дефицит са ясно отчетливи. Те трудно могат да се сбъркат, а ако са налице няколко, то тогава е още по-сигурно, че се касае за недостиг на минерала в организма. Ще разгледаме последствията неговата липса в няколко направления:
Нервна система | Лесната раздразнителност, хроничната умора и невъзможността за справяне с ежедневния стрес са ясно изразени симптоми, че се е стигнало до липса на минерала в тялото. За да се елиминира недостига, е необходимо да се състави здравословна диета и да се започне прием на хранителни добавки. |
Мозък | Липсата на концентрация е също един от симптомите при магнезиев дефицит. Отсъствието на веществото в оптималните за организма количества може да засегне мозъчната дейност, в резултат на което човек не е достатъчно продуктивен по време на работа и в ежедневието като цяло. |
Сърдечно съдова система | Високото кръвно налягане често се дължи на магнезиевия недостиг в организма. Липсата му нерядко води и до неравномерен сърдечен ритъм и до други сърдечно-съдови неразположения. |
Кости | Костите, ставите и сухожилията са преки “потърпевши” от магнезиевия дефицит. Признаците за неговата липса в случая са болки, усещане за скованост и други неприятни симптоми, които се дължат на недостига на минерала. |
Мускули | Активните хора и спортуващите е добре да знаят, че елементът Magnesium е от ключово значение за ефективното възстановяване след тежка тренировка и при банална мускулна треска в резултат на физическо натоварване. |
Дотук стана ясно, че елементът Magnesium е много важен за човешкото тяло в редица аспекти. Признаците за неговия недостиг могат да бъдат най-разнообразни, като още при появата на първи симптоми за дефицит е добре да се вземат нужните мерки за попълване на липсите. Така няма да възникнат сериозни заболявания от недостиг на магнезий, които впоследствие изискват продължително лечение.
До какво води липсата на магнезий?
Препоръчителния дневен прием на магнезий е различен за различните хора. Общото между всички обаче е доказана нужда от минерала за организма, която нараства с възрастта и при състояния като бременността. Спортуващите хора е също добре да пият магнезиеви препарати, за да могат да се възстановяват пълноценно след тренировки. Ако липсата на елемента премине в хроничен дефицит, е твърде вероятно да не можем да спим добре нощем, да се чувстваме раздразнителни, да имаме световъртеж и гадене, като не е изключено и да се стигне до по-сериозни симптоми като хипертония и нарушен пулс.
При някои хора недостигът на минерала води симптоми като промени в настроението, а все по-често и до депресивни състояния. Последните често се задълбочават с времето и изискват медикаментозно лечение, за да се овладее психическото разстройство. Магнезиевият дефицит се определя като един от най-сериозните, защото последствията от него засягат различни органи и системи в тялото – именно това прави пиенето на хранителни добавки с минерала толкова необходимо и полезно.
Кои са рисковите групи застрашени от недостиг на магнезий?
Всеки може да бъде засегнат от магнезиев дефицит. Както възрастните хора, така и младите са застрашени от недостиг на минерала, в случай че хранителното им меню е бедно на елемента. Липсата му е предпоставка за появата на неприятни симптоми, които се повлияват успешно от приема на качествени хранителни добавки в подходящите количества. Тук е добре да се направи уточнението, че консултацията с лекар е силно препоръчителна, за да бъде суплементирането максимално успешно.
Научете повече за магнезий по време на бременност.
Хората, които попадат в рисковите групи на застрашените от магнезиев дефицит, са бременните и кърмещите жени, физически активните и спортистите, диабетиците и лицата с компрометиран имунитет. Децата също имат силна потребност от елемента, защото при тях се наблюдава интензивен растеж и повишена нужда от витамини и минерали. Те все по-често консумират вредни храни, а не такива, които са богати на ценни микроелементи, какъвто е и магнезият.
Методи за диагностика и лечение на магнезиев недостиг
Липсата на минерала Magnesium се установява чрез изследването на урина и чрез кръвни тестове. След като недостигът бъде потвърден, идва време и на това да бъдат назначени подходящите магнезиеви добавки, за да не се стигне до по-сериозен дефицит, а и за да се отстранят неприятните симптоми, ако такива вече са се появили.
Здравословни навици за поддържане на нивата на магнезий
Здравословният начин на живот не е утопия. Всеки може да се храни пълноценно и да поддържа здравето си на ниво, ако спазва някои прости правила, за да няма дефицит на витамини и минерали. Храните, богати на Magnesium, са сред нещата, към които е добре да се стремим, ако целта ни е да сме винаги във форма. Честото консумиране на риба, семена и ядки, черен шоколад, зеленолистни зеленчуци и авокадо ще помогне за ефективното набавяне на елемента, който не се синтезира от организма самостоятелно.
Прочетете за най-добрия магнезий за сърцето.
Друго важно правило е избягването на алкохолни напитки и кофеина в големи количества. Можем да ги заместим с вода и с прясно изцедени сокове, а наред с това да се замислим и за практикуването на някакъв спорт. Също така е полезно да се опитаме и да намалим нивата на стрес, характерен за модерното ежедневие – дихателните упражнения и разходките на открито помагат много в случая, както и творческите занимания.
На биохимично ниво всичко е свързано, което го доказва максимата “Здрав дух, здраво тяло”. Ето затова е добре да мислим комплексно и да се грижим не само за физическото си здраве, но и за емоционалното. Когато сме подложени на силен стрес, ценните вещества от консумираната храна няма да могат да се усвоят добре, неутрализирането на свободните радикали няма да е възможно, а в хормонален аспект е също възможно да има нарушения. Магнезият помага много в случая, защото успокоява нервите и ни осигурява спокоен нощен сън.
Кои храни са храните, богати на магнезий?
Топ храните с богато съдържание на Magnesium са семената (ленено, тиквено и конопено), зърнените храни (амарант, елда и киноа, просо, овесени ядки и жито) и какаото, при което 4 супени лъжици осигуряват 125 мг от минерала, което е 30 % от препоръчителната дневна доза.
Зеленолистните зеленчуци са също богати на магнезий. Храни като спанак, кейл и листа от цвекло са изключително полезни за човешкия организъм, тъй като съдържат не само минерала, но и други ценни вещества като манган, желязо, витамин а и витамин ц. Копривата, лападът и руколата също спадат към зеленолистните зеленчуци с високо магнезиево съдържание.
Каква е важността на магнезий в организма?
Магнезият играе ключова роля в много химични процеси в организма. Той е отговорен за функционирането на мускулите, нервната система, сърдечния ритъм, регулирането на кръвното налягане и нивата на кръвната захар. Освен това, магнезият помага за стимулирането на имунната система и подобрява качеството на съня.
Как да разберем че имаме липса на магнезий?
Липсата на магнезий може да се прояви чрез симптоми като умора, безсъние, нервност, сърдечна аритмия, мускулни спазми, главоболие и липса на апетит. Ако изпитвате тези симптоми, може да имате липса на магнезий.
Кои са рисковите групи застрашени от недостиг на магнезий?
Рисковите групи включват бременни жени, кърмещи майки, професионални спортисти, хора със стресови условия, хора, изложени на интензивно физическо усилие, и хора със заболявания като диабет и болест на Крон.
Как се диагностицира и лекува липсата на магнезий?
Липсата на магнезий се диагностицира чрез медицинска оценка и анализ на лабораторни изследвания. Лечението може да включва прием на магнезиеви добавки или консумиране на храни, богати на магнезий.