Съдържание
За да се радваме на добро здраве, е препоръчително да допълваме диетата си с хранителни добавки. Минералът магнезий е сред важните за тялото ни елементи, които отговарят за правилното протичане на редица процеси в организма. Работата на сърдечно-съдовата система също се влияе пряко от нивата на електролита, които често се случва да бъдат под нормата. Последното се нарича хипомагнезиемия и се определя като опасно за човек състояние, ако придобие хроничен характер и не се терапевтира с подходящите суплементи и с промяната на хранителните навици.
Значение на магнезия за сърдечното здраве
Прескачания, ускорен пулс и екстрасистоли – всички тези неприятни симптоми могат да ни сполетят, ако е налице магнезиев дефицит. Той често се проявява чрез сърцето, което реагира на ниските нива на елемента и ни “напомня”, че е добре да проверим неговите стойности и да вземем мерки. Значението на минерала за здравето на сърцето е огромно, а именно:
- регулира пулса – излизането от ритъм е много често срещане състояние при млади и стари. Тук ролята на магнезия за сърцето е да регулира електрическите сигнали, контролиращи ритъма. Ако е налице магнезиев дефицит, е възможно да се появи аритмия и дори някои други по-сериозни заболявания, изходът от които да не е е особено благоприятен;
- предотвратява аритмии и мъждене – правилната сърдечна активност се поддържа чрез здравословно хранене, достатъчно движение и осигуряването на пълноценна почивка в края на деня. Пиенето на магнезиеви хранителни добавки също е в полза на организма, защото те имат пряка роля за здравето на нашето сърце. Най-доброто решение е да комбинираме суплементирането с приема на полезни храни, като така ще се предпазим от мъждене, аритмия и сърцебиене;
- действа благоприятно при състояния като сърцебиене – тенденцията е все по-млади хора да бъдат засегнати от сърцебиене, което се обяснява с динамичния живот и непълноценната диета. Факт е, че има и някои наследствени фактори, които определят риска от появата на сърцебиене, но магнезиевият дефицит (хипомагнезиемията) също може да се окаже причина за това състояние;
- може да се използва като превенция на сърдечна недостатъчност – подобни заболявания на сърцето са животозастрашаващи и затова е добре да заложим на профилактиката;
- оказва положителен ефект върху кръвното налягане – хипертонията се определя като “модерна болест”, защото покосява не само възрастни хора, ами и голяма част от младото поколение. Като основна причина за тази негативна тенденция е силният стрес, с който се срещаме в ежедневието. Той се отразява лошо върху общото ни здраве и върху сърдечно-съдовата система – проблемите с нервите също са в резултат на стреса, а в дългосрочен план е възможно да развием и хипертония. В този случай на помощ идва магнезият, който е много полезен за сърцето и за артериалното налягане.
Съществуват доста заболявания предизвикани от недостиг на магнезий. Най-добрият начин да се предпазим от тях е като добавим към диетата си хранителни добавки с минерала, които се предлагат под формата на таблетки, капсули и в други варианти. Има и разнообразни видове магнезий от гледна точка на неговата химична структура – всяка разновидности е подходяща при различни състояния, затова е добре да се консултираме с лекар пред прием на минерала.
Как магнезият влияе на сърдечния ритъм и пулс?
Магнезиевите добавки са особено подходящи за сърцето, защото предпазват от коронарна болест, контролират кръвното налягане и помагат за нормализирането на сърдечния ритъм и пулс. Последното се дължи на факта, че минералът има положително влияние върху електрическите импулси, а ако нивата му в организма ни са ниски, то тогава възникват и патологични състояния като спазми и аритмии.
Сърдечната аритмия е често срещано състояние не само при възрастните мъже и жени, но и при младите хора. Стресът се счита за основният фактор, провокиращ проблемите със сърцето, които могат да се овладеят посредством промяна на ежедневието и чрез приема на магнезиеви добавки. Сърдечната честота (или QT-интервалите) зависи пряко от нивата на Magnesium в организма. Когато той е под нормата, същите тези интервали се удължават, а наред с тях може да се установят сериозни отклонения в кардиограмата и други тревожни изменения, свързани със сърдечното здраве.
Разберете също – пада ли кръвното от магнезий?
За нормален сърдечен ритъм се счита нормата от 60 до 100 удара в рамките на минута. Всяко едно отклонение от тези стойности се приема за аномалия и в такива случаи е желателно да се назначи подходящо лечение, което често включва и приема на магнезиевия минерал под формата на добавки за сърце. Много е важно да се обърне внимание и на елемента калий, който също е пряко свързан със сърдечния ритъм. Препоръчително е той да се приема заедно с магнезиевия минерал, за да са нивата му в организма оптимални.
Защо да приемаме магнезий при сърдечни проблеми?
Елемента Magnesium оказва влияние на сърдечното здраве на клетъчно и на биохимично ниво. Това е така, защото той изпълнява активиращи функции спрямо АТФаза (аденозин трифосфатаза), която е определяща за безпроблемното функциониране на клетъчната мембрана. Наред с това подобрява клетъчния метаболизъм и помага за извеждането на токсините от тялото. Именно отклоненията, наблюдавани при мембраната, се считат за номер едно причина за развитието на аритмии, което прави магнезия жизненоважен за всеки човек. Добре е да се приема при сърдечни проблеми, защото:
- недостигът му може да причини тромбофилия – състоянието се описва като невъзможност да се осъществи правилно кръвосъсирване, а това на свой ред увеличава вероятността от развитието на тромбоза. Магнезиевият дефицит е опасен по ред причини, едната от които е именно влошаването на сърдечното здраве. Най-добре е да се заложи на качествени добавки, за да се подобри работата на сърдечно-съдовата система и за да се понижи рискът от появата на аритмия, предсърдно мъждене и други заболявания;
- влияе върху кръвното налягане и е полезен при лечението на хипертония – ако стойностите на магнезия са ниски, е възможно да се стигне до намаляването на калия на вътреклетъчно нива, а наред с това да се наблюдава увеличение на елементите натрий и калций. За да са нивата на минерала в съдовата мембрана оптимални, трябва да се приемат хранителни добавки и да не се допуска дефицит. Подобни процеси неминуемо водят до хипертония, която се лекува трудно, а и може да бъде предпоставка за развитието на други заболявания, свързани със сърцето;
- предпазва от сърдечна недостатъчност – доказано е, че магнезият не само има способността да лекува това заболяване, но и може да послужи като превенция. Заедно с приема на магнезиеви добавки е добре да променим и хранителните си навици, изключвайки от менюто си полуфабрикатите, тлъстите меса, пърженото и алкохола. Пушачите също е препоръчително да преустановят този вреден навик, който може да доведе до сърдечно-съдови заболявания и високо кръвно.
Минералът магнезий често се определя като панацея за редица заболявания. Освен полезен за сърцето, той оказва благоприятно действие още и върху мускулатурата, костите и зъбите, нервната система и качеството на съня. С течение на годините все повече хора биват диагностицирани с магнезиев дефицит, което прави пиенето на хранителни добавки с минерала изключително полезно. С тяхна помощ ще нормализираме стойностите на елемента в организма и ще си върнем добрата форма.
Кои са най-добрите видове магнезий за сърце?
Магнезият е изключително важен за човека минерал, който може да се открие в различни форми. Сред подходящите за сърце са магнезиевият малат, глицинат и цитрат. Всички те се определят като лесни за усвояване и са добро средство за подобряването на сърдечната дейност. Освен това се отличават и с високата си бионаличност, което ги прави добър помощник в превенцията на заболявания като предсърдно мъждене, аритмия и дори сърдечна недостатъчност. Най-добре е да бъдат приемани под формата на хранителни добавки и в комбинация с балансирана диета, за да има оптимален ефект от употребата им.
За кои сърдечни заболявания се препоръчва прием на магнезий?
Най-добрият начин да лекуваме сърдечно-съдови заболявания е просто да се предпазим от тях. Въпреки че генетичната обремененост може да ни изиграе “лоша шега”, има някои неща, които зависят изцяло от нас. Начинът на живот, вредните навици и консумираната от нас храна са основните фактори, определящи дали ще заболеем или не.
Разберете има ли странични ефекти от прием на магнезий?
Състояния като високо кръвно, аритмия, предсърдно мъждене и дори сърдечна недостатъчност е възможно да бъдат обект на профилактика посредством магнезиеви добавки, като същите присъстват все по-често и в лечебния протокол при проблеми, свързани със здравето на сърцето.
Дори и безобидни на пръв поглед симптоми като периодично прескачане на сърцето са ясен сигнал, че е време да преосмислим ежедневието си и да включим в рутината си приема на хранителни добавки с магнезий. Много често именно стресът е причината за появата на сърдечно-съдови проблеми, а минералът е известен с положителното си влияние върху функцията на нервната система. Той също така помага и за пълноценния сън, като намалява среднощните будения и скъсява времето, необходимо за заспиване.
Кои са симптомите за магнезиев дефицит и как да го избегнем?
Често главоболие, лесна раздразнителност и мускулни крампи – тези три симптома, които не са свързани помежду си, в много от случаите се дължат на едно и също нещо, а именно на магнезиевия дефицит. Ако наред с тях се появят и проблеми със сърцето като аритмия, то е от витално значение да започнем някаква терапия с цел повишаване нивата на минерала в организма.