Съдържание
Безсънието е често срещан проблем, с който се сблъскват хора от всякакви възрастови групи. Трудностите с лягането вечер може да се дължат на прекомерна умора или на стрес, но каквато и да е причината за трудното заспиване, е важно справянето с това състояние да се случи навреме. За да не придобие то хроничен характер, е от значение да потърсим алтернативни начини за елиминирането на безсънието.
Хапчетата за сън не са дългосрочна опция – препоръчително е да се подходи нетрадиционно при безсъние и да се заложи на доказано работещи средства като магнезия. Той е много полезен преди лягане, а действието му се изразява с понижаването нивата на стрес, успокояването на нервната система и отпускането на мускулите. По този начин се постига трайно подобряване на съня, а респективно и организмът може да се възстанови напълно през нощта.
Какво представлява минералът магнезий?
Накратко, той е макроелемент и е жизненоважен за правилното функциониране на редица системи в човешкия организъм. Набавяме си го чрез храната, но не винаги успяваме да постигнем оптималните стойности, необходими на нашето тяло. Често се говори за връзката между безсънието и магнезиевия дефицит – лошото качество на съня в много случаи се дължи именно на липсата на Magnesium, като причините за това могат да са най-различни (небалансирано меню, стрес, прекоремно натоварване, бременност, късно лягане и др,).
Каква е неговата роля в подобряването на съня?
Системите в нашето тяло са взаимосвързани. Ако не си набавяме достатъчно ценни вещества, рано или късно това ще даде негативни отражения върху здравето ни. Пример за това е непълноценният нощен сън. В случай, че лягането вечер често е трудно или се будим по няколко пъти, то е редно да се замислим за допълнителен прием на магнезий. Неговото суплементиране става още по-наложително, ако наред с будуването страдаме от нервност, болки или напрежение в мускулите, лошо настроение и други подобни. Ето за какво помага той:
- ролята на магнезия за подобряването на съня е много важна – той помага за пълноценната релаксация преди лягане и отпуска мускулите. На физиологично ниво той се справя чудесно със състояния като възбудена нервна система и напрегната мускулатура, което го прави пръв помощник в борбата с липсата на сън. Процесът в случая може да се опише като многостранен, тъй като макроелементът изпълнява активираща роля спрямо парасимпатиковия дял, който е част от вегетативната нервна система;
- регулира така наречените невротрансмитери и предпазва нервната система от прекомерна стимулация – мелатонинът е хормонът на съня, който специалният магнезий за стрес има задачата да регулира преди лягане, за да може човек да спи добре нощем. Именно затова е важно да допълним хранителното си меню чрез прием на веществото, което ще съдейства и в посока по-голямата продължителност на съня. Това на свой ред ще превърне лягането в очаквано събитие, а не в нещо, което ни кара да се чувстваме напрегнати, знаейки, че безсънието отново ще ни завладее;
- за макроелемента е добре да се отбележи, че се определя като антагонист на GABA (гама-аминуботирова киселина), като той си комуникира с рецепторите, с които и киселината се свързва – това води до релаксиране на тялото и до намаляване на възбудимостта на нервите преди лягане. Целият този цикъл ще ни помогне да сме спокойни, че безсънието няма да ни “навести”.
Преди лягане е добре да имаме някои определи ритуали, които да следваме, за да е запитването по-лесно. Създаване на спокойна обстановка, слушане на релаксираща музика, четене на книга, разпускаща вана и други дейности с подобна насоченост – ако цялата тази подготовка не помага и отново страдаме от трудно заспиване и безсъние, то вероятно се нуждаем от прием на магнезий преди лягане, за да намалим нощните събуждания.
Защо сънят е важен за здравето?
Ако сънят нощем е незадоволителен, това ще даде негативно отражение върху здравето ни – рано или късно. Хроничното безсъние е пагубно за нервната система, тъй като тя не може да се възстанови добре, а това ни отвежда в един порочен кръг, от който се излиза трудно. Честите събуждания и напрежението преди лягане дават отражение не само върху психиката на човек, но и води до нисък имунитет, слаб мускулен тонус, лошо настроение, изморен външен вид, липса на енергия, бавен метаболизъм и куп други “екстри”, породени от безсънието.
Как да разберем, че организмът ни изпитва дефицит на магнезий?
Не е особено трудно да се досетим, че вероятно имаме магнезиев дефицит. Симптоми като трудно заспиване и събуждане (безсъние), хронична умора, невъзможност за концентриране, крампи, фубромиалгия (мускулни болки), повишено артериално налягане, а в по-тежки случаи и страхова невроза, са силен индикатор, че нещо не е наред. Без значение дали става дума за изолиран симптом или за съвкупност от няколко, приемът на магнезий под формата на добавки би помогнал за справянето с тези неприятни състояния.
В някои случаи страдащите от дефицит на магнезий се оплакват не само от безсъние, но и от по-сериозни заболявания като диабет тип 2. В този случай липсата на елементът може да бъде симптоми или да е сред причините за появата на болестта. Мигрената и остеопорозата са също сред причините да проверим нивата му в организма си и при необходимост да започнем неговото суплементиране преди лягане и не само.
Вижте повече за лечение на мигрена с магнезий.
Хората е добре да обърнат внимание и на това дали не попадат в някоя от застрашените групи. Магнезиевият дефицит възниква по-често при хора със стомашно-чревни проблеми, при възрастни мъже и жени, при диабетици, хора със зависимост към алкохола, бременни жени и спортисти. В случай, че попадате в някоя от тези категории, е добре да се консултирате с лекар и при нужда да започнете прием на макроелемента.
Дозировка и най-добрите форми на магнезий за добър сън
Лягането вечер трябва да е съпроводено от положителни емоции, а не от напрежение, породено от предстоящото безсъние. За да спим качествено, трябва не само да отпуснем съзнанието си, но и да пием магнезий в подходящите за нас дози. Неговият прием е желателно да се случва след консултация със специалист, който ще определи в какво количество да го пием, както и трябва ли изобщо да го правим. Ориентировъчна таблица при магнезиев дефицит:
Продукт | Вид магнезий | Дозировка |
Добавка А | Магнезиев цитрат | 400 мг |
Добавка Б | Магнезиев глицинат | 200 мг |
Добавка В | Магнезиев оротат | 300 мг |
Вижте някои от другите ни статии на тази тематика: