Съдържание
Ежедневният прием на витамини и минерали като магнезия е важен за това биохимичните процеси в човешкото тяло да протичат по правилен начин. Предполага се, че трябва да си ги набавяме чрез храната, но за съжаление все по-малко хора могат да се похвалят с балансирано меню и с достатъчен прием на ценните за организма ни вещества. Тази тревожна тенденция се дължи на консумацията на силно преработени продукти, които са бедни откъм макро- и микроелементи, а това неминуемо води до дефицити.
Каква е ролята на магнезия за човешкия организъм?
Магнезият е минерал, който попада в категорията на ценните вещества с фундаментално значение за нашето здраве. Важно за него е следното:
- ако нивата му в организма ни са ниски, е възможно да ни сполетят симптоми като болезнени крампи в мускулите, системно главоболие, нарушени функции на стомашно-чревния тракт, нервност и напрежение, изтръпване на крайниците и какво ли още не – всяка една от тези индикации на тялото, че е налице магнезиев недостиг, се определя като основателна причина да започнем да си го набавяме чрез хранителни добавки под различна форма и в оптималните за нас дози;
- ролята на минерала Magnesium се свързва с правилното функциониране на нашите клетки, което е пряко свързано с енергията, постъпила в тях – в допълнение, протичането на ензимните процеси, които са стотици, също зависи от това в какви количества е елементът в организма на човек;
- магнезият е “отговорен” и за осъществяването на метаболитните процеси, за работата на сърдечно-съдовата система, за доброто състояние на щитовидната жлеза, както и за това нашите зъби и кости да бъдат здрави;
- бременните жени също се нуждаят от магнезий, за да поддържат здравето си в добри стойности и за да осигурят на бъдещото си бебе вещества, необходими за неговото правилно развитие;
- редом до тях се нареждат и активните в ежедневието си хора и спортистите, които са изложение на силно физическо натоварване, възстановяването от което върви ръка за ръка с приема на магнезиев продукт.
Прочетете повече за магнезий препоръчителна дневна доза, а преди употреба на хранителни добавки със съдържание на Magnesium се информирайте подробно за противопоказанията и за възможните вреди при предозиране.
Ползи и вреди от приема на минерала
Както при приема на всяка една друга добавка, така и при този на Magnesium трябва да се внимава с неговото дозиране и с това дали не се свързва с някакви странични ефекти. Ако има противопоказания или съществува потенциална вреда от прекомерната му употреба, всеки човек би следвало да се информира по този въпрос, преди да започне прием. Предозиране с магнезий е възможно тогава, когато се надвиши препоръчителната доза, а последствията от това могат да са неразположения на стомаха, разтройство и диария, повръщане, виене на свят, а в по-редки случаи и алергични реакции.
За да не се стигне дотам, че наместо полезно действие, минералът да дразни организма ни под някаква форма, същият е добре да се употребява внимателно и след оглед на противопоказанията му. Така ще се избегнат нежеланите странични ефекти и вредата от предозирането му. Всеки е полезно да знае, че ако доскоро нивата на минерала в тялото са били екстремно ниски, набавянето му в големи количества наведнъж може да доведе до обратно действие.
Вижте всички ползи на магнезия.
Подобни противопоказания и вреда се срещат рядко при здрави хора, но при лица с бъбречна недостатъчност или при непоносимост към елемента е напълно възможно да се появят странични ефекти от рода на виене на свят, гадене и разстройство. В подобни случаи е важно да се намери баланса при приема на магнезиевата добавка, така че да отговори на персоналните нужди на човек.
Възможни ли са странични ефекти от употребата на магнезий?
Както вече казахме, приемът на минерала чрез подходящите суплементи рядко се свързва с противопоказания и с вреда, и по-често с разнообразни ползи за организма. Въпреки това е добре да сме умерени по време на неговата употреба и да започнем да го пием след провеждането на лекарска консултация. Дори и да се стигне до предозиране (хипермагнезиемия), тялото ще изхвърли излишъците посредством урината и потта, а страничните ефекти ще са едва доловими.
Научете повече за заболявания предизвикани от недостиг на магнезий в организма.
В по-тежките случаи хипермагнезиемията се проявява чрез депресивни състояния, диария, крампи в мускулите, повишено артериално налягане и гадене. Всички тези вреди биха били налице, ако в концентрацията на минерала в кръвта достигне до над 2 mmol/l. Тогава човешкият организъм е неспособен да се справи сам с предозирането, което води и до описаните странични ефекти. Вижте таблицата с възможните нежелани прояви при предозиране с магнезий:
Усещане за гадене | Тежестта в стомаха и гаденето са страничен ефект, който може да доведе до повръщане – еднократно или епизодично. Подобно състояние е причина за цялостен стомашно-чревен дискомфорт, породен от хипермагнезиемията. |
По-често уриниране | Тъй като елементът Magnesium се изхвърля по естествен начин от организма чрез урината; честите позиви за уриниране са сред типичните симптоми при предозиране на минерала. |
Диария | Още едно неприятно последствие от прекомерната употреба на магнезиев продукт. Диарията и разстройството са ясни индикации, че приеманата от нас доза не е подходящата, и че е добре да я намалим, докато организмът ни свикне с по-високите нива на минерала. |
Стомашно-чревни неразположения | Характеризират се със стомашни болки, газове, тежест и други подобни неразположения, породени от вредата на на Magnesium, когато е предозиран. |
Всеки човек е добре да се информира подробно за ползите и вредите на магнезиевите добавки, които ако се предозират продължително време, могат да са причина за сериозни последствия за нашето тяло. Преди да започнете да ги пиете, обърнете внимание на противопоказанията и на препоръчителната доза за жени и мъже. Това ще ви помогне да избегнете страничните ефекти, като най-добрият начин да се предпазите от тях е като проведете професионална консултация със специалист.
Има ли противопоказания и за какво да внимаваме?
Рядко свързваме употребата на магнезиеви добавки с някакви противопоказания и със сериозни вреди, което се дължи на категоричните им и многобройни за организма ползи. Все пак обаче има риск да ни споходят странични ефекти, които се появяват по-често при хора с бъбречна недостатъчност и при непоносимост към микроелемента. Ето и повече от темата:
- бъбречна недостатъчност – хората, страдащи от това заболяване, е задължително да се консултират с лекар преди употребата на магнезий. Напълно възможно е да им бъде забранен приема на минерала, а в оптималния случай – ще бъде в ограничени количества. Бъбречната недостатъчност е сериозно състояние, което се свързва с противопоказания при приема на магнезиев продукт, тъй като това може да доведе до сериозна вреда за организма на пациента;
- магнезиева непоносимост – още една основателна причина да се говори за противопоказания и да се обмисли много внимателно приема на магнезий, за да няма вреда от него. Индивидуалната непоносимост е също реална предпоставка за появата на странични ефекти от приема на веществото, затова е важно да се съгласува с лекар;
- прием на лекарства за сърце, антибиотици и диуретици – комбинирането на магнезиеви добавки с лекарствени препарати може да са обект на противопоказания. Затова и трябва да се подходи с внимание, така че да се избегне вредата за организма от необмисленото им съчетаване. Тяхното взаимодействие често се оказва причината за странични ефекти, характеризиращи се с със стомашно-чревен дискомфорт и с други мъчителни състояния.
Колкото и да е вероятността от появата на странични ефекти и от по-сериозни вреди от употребата на Magnesium минимална, винаги е добре да се внимава с неговото пиене и противопоказанията му. Независимо дали става дума за морски магнезий или за друга форма на минерала, препоръчителна дневна доза при мъжете и жените е отправната точка, от която трябва да тръгнете, преди да започнете да го пиете.
Каква е препоръчителната дневна доза магнезий?
Препоръчителната дневна доза се описва в милиграми (мл), като при деца от 1 до 3 години тя е 80 мг, при деца от 4 до 8 години е 130 мг, а при деца от 9 до 13 години е добре да бъде около 240 мг. Мъжете е оптимално да приемат до 420 мг Magnesium, а жените – до 320 мг. Разбира се, описаните дози могат да варират при различните хора, тъй като всеки от нас има индивидуален здравословен статус, потребности от минерала и противопоказания, свързани с него.
Възможно ли е да предозираме с магнезий?
Минералът е полезен за много неща – за кожата, за костите и мускулите, за нервната система, за сърцето, за стомаха и т.н. За да манифестират неговите ползи на 100%, е необходимо да го дозираме правилно, което ще ни предпази и от появата на странични ефекти. Вероятността от предозиране на минерала е налице при хора с проблеми с щитовидната жлеза и при надвишаване на препоръчителната дневна доза.
Прочетете някои от другите ни статии на тази тематика: