Магнезий за деца – ключ към детското здраве

Съдържание

 

Всеки родител полага необходимите грижи за това малкото му съкровище да бъде здраво, активно и да има пълноценно развитие. За целта се следи много стриктно какво включва ежедневното меню, обръща се внимание на имунитета, a при необходимост се дават допълнителни витамини и минерали под формата на хранителни добавки.

Магнезият е изключително важен минерал в организма на всеки човек. Той няма как да бъде създаден самостоятелно от организма, затова е важно да се приема от други източници. Ключовият микроелемент оказва влияние и върху развитието и здравето на подрастващите. Не бива да се допуска недостиг на химичния елемент, тъй като има пряка връзка с изграждането на нервните функции, мускулите, работата на сърдечно-съдовата система, здравето на костите и други.

Какво е значението на магнезия за детското здраве?

Както при възрастните, така и при децата магнезият има решаващо значение за правилното протичане на различни химични реакции в организма. Пълноценното развитие на малчуганите е важно, а за да се случва по правилния начин, те трябва да имат достатъчно енергия, да се хранят разнообразно и да нямат липса на витамини и минерали. В началото родителите се стараят да им предлагат различни и качествени храни, с които да привикнат и да изградят добри навици.

Времето минава и щом дечицата пораснат, те започват да проявяват капризи и характер, като често отказват определение храни, които са здравословни. Това е и моментът, когато е възможно да се стигне до дефицит на магнезий в организма на малките палавниците. Щом знаете колко важен е минералът за здравето на вашите съкровища, ще обърнете специално внимание на възможността, той да бъде приеман допълнително като хранителна добавка. Микроелементът е незаменим за детското здраве, защото:

  • отговаря за образуването на енергия и ускоряването на метаболизма – малчуганите бягат, играят си и се движат винаги активно. За да са бодри, да не чувстват умора и липса на енергия, нивата на минерала в тялото им трябва да бъдат в нормални граници;
  • допринася за успокоение в стресови ситуации и при висока емоционална възбудимост – много хора смятат, че само възрастните са изложени на така вредния стрес. Това се наблюдава и при мъниците, които изживяват емоционално събитията от ежедневието си. Напълно възможно е това да ги напрегне, да са прекалено възбудени и нервни;
  • оказва влияние върху съня и доброто настроение – дефицитът на магнезий е възможно да ги направи по-нервни и да наруши почивката им. За да имат достатъчно енергия, е от значение да се наспиват добре и пълноценно всяка вечер. Качественият сън дава баланс и спокойствие и съответно ще рефлектира върху благополучието им;
  • важен е за укрепването на костите – полезният микроелемент заедно с витамин D и калцият е отговорен за изграждането на здрава костна система. Малчуганите растат бързо и е от изключително значение да получават достатъчно магнезий в храната и чрез хранителни добавки, за да имат здрави кости;
  • релаксира мускулатурата след спортни занимания – минералът помага при крампи, които се получават след физическа активност. Децата, които спортуват, имат нужда и от добро качествено възстановяване.

Магнезият е безценен за функционирането на целия организъм и за протичането на над 300 биохимични реакции. Важен е за правилното усвояване на различни витамини и за транспортирането им до определени части на тялото. Детското здраве е приоритет за родителите, които трябва добре да познават микроелемента и да не допускат да се получава дефицит.

Как да идентифицираме симптомите при дефицит на магнезий при деца?

Вероятно се чудите как да разберете дали детето има недостиг на важния за здравето му минерал. Когато възрастните искат да проверят съдържанието на витамини и микроелементи в организма си, обикновено си правят изследвания. При децата нещата не стоят по същия начин и е правилно да се фокусирате върху определени симптоми и поведение, които ще насочат вниманието ви към възможния дефицит на магнезий.

СимптомиОписание
УмораМалчуганът се оплаква от липса на енергия и намалена мотивация да извършва обичайните си занимания.
РаздразнителностНаблюдава се засилена емоционалност в определени ситуации, прояви на раздразнителност и нехарактерна нервност.
Мускулни спазмиДефицитът на минерала е възможно да доведе до съкращения на мускулите, до спазми и дори до оплаквания от болки в стомаха.
Проблеми с концентрацията и паметтаДетето трудно се фокусира, разсейва се и има проблем да запомни важна информация.
ГлавоболиеНалице са оплаквания от чести болки в главата.
Трудно заспиване и нощни събужданияДетето не може да заспи бързо и спокойно, като се наблюдават чести пробуждания през нощта

Ежедневните занимания, които извършва палавникът, неговото поведение и реакции, ще насочат вниманието ви към проявата на споменатите симптоми. Някои от тях са свързани с конкретни здравословни оплаквания, а други са по-скоро характерни за емоционалността и начинът, по който ще реагира в определени ситуации. Всички тези признаци, констатирани от родителя, ще го накарат да предприеме съответните мерки, свързани с набавяне на микроелемента.

Специалистите съветват първо да коригирате хранителния режим на децата и да се уверите, че хапват достатъчно продукти, съдържащи основния минерал. След това се консултирайте с педиатър, който да прецени има ли нужда от допълнителен прием под формата на хранителна добавка.

Как да изберем магнезий, подходящ за деца?

Много добре знаете, че децата не обичат никакви лекарства. Често те възприемат витамините и хранителните добавки, които сте подготвили за тях, като нещо лошо и негативно. Родителите забелязват, че мъниците изпитват силна непоносимост към това да пият хапчета и дори е възможно да се разстроят и разплачат от това. Поради споменатите причини и магнезият се предлага в различни форми като таблетка, прах или течност. Ще прецените кой вариант е правилният в зависимост от предпочитанията на детето и неговите специфични особености.

Ако смятате, че вашето съкровище няма да се отнесе добре към преглъщането на таблетка, може да предпочетете хранителната добавка да бъде под формата на прах или течност. Формата, в която ще бъде приеман минералът, се съобразява с възрастта и килограмите на мъника.

Съветваме ви да се консултирате с вашия педиатър, защото той ще ви посъветва както за удачната в случая форма, така и за конкретната дозировка спрямо индивидуалните потребности. Отделете достатъчно време да проучите различните възможности, защото от това зависи комфортът на децата. Важно е да употребяват хранителната добавка без да изпитват стрес или други негативни емоции.

 

Каква е дневната доза магнезий за деца?

Хранителните добавки съдържащи магнезий могат да бъдат добра възможност, за достигане на препоръчителната дневна доза за организма. Количеството и приемът на добавката е възможно да варират в зависимост от индивидуалните характеристики на детето. Тук педиатърът ще вземе под внимание неговата възраст, килограми, хранене и ежедневни навици. Дозата винаги може да се коригира от лекаря в зависимост от всеки конкретен случай. Специалистите са определили препоръчителна дневна доза, която би могла да ви бъде ориентир.

ВъзрастДневна доза в милиграми
1-3 години80-200 мг.
4-8 години130-240 мг.
9-13 години240-410 мг.

Тъй като индивидуалните потребности на малчуганите са много специфични, ви съветваме винаги да се обръщате към лекар, който да даде насоки и препоръки за допълнителен прием на минерала. Не взимайте сами подобни решения, защото има опасност от предозиране, което би създало известен дискомфорт и различни здравословни оплаквания у децата. Специалистите са тези, които ще разгледат всички предпоставки и ще определят, точните милиграми хранителна добавка, нужна за балансиране на функциите на организма.

Възможно ли е предозиране?

Ако детето хапва разнообразни ястия, в които се съдържа минералът, е малко вероятно количеството в организма да надвиши допустимите стойности. Хубаво е да сте внимателни с употребата на хранителните добавки и винаги да се съветвате с лекар, който да уточни необходимата доза в конкретния случай.

Магнезий – странични ефекти и противопоказания бихте могли да прочетете в упътването или да коментирате с доктора. Ако количеството се превиши по някаква причина, симптомите са диария и стомашно неразположение. При положение, че спазвате указанията и дозировката при използване на хранителни добавки, няма опасност нещо да се обърка и да сгрешите.

Кои са основните източници на магнезий в диетата на децата?

Ако смятате, че малчуганът не приема достатъчно от микроелемента, е добре да промените начина му на хранене и да включите продукти, подходящи в случая. Щом обръщате внимание на храните, които му предлагате, няма как да не се усети положителният ефект. Едни от най-удачните храни са зеленолистните зеленчуци като спанак и марули, които следва да присъстват в менюто често. Полезни са бобовите растения, бадеми, кашу и шам фъстък. Рибата и пълнозърнестите култури също са богати на важния микроелемент.

Децата ежедневно е важно да ядат банани, ябълки и моркови. Всички тези храни ще допринесат за набавяне от организма на необходимите витамини и минерали. Интересувайте се и от състава на бутилираната вода, защото в търговската мрежа има такава, богата на минерали. Ако въпреки разнообразното меню, което ежедневно приготвяте на мъника, още се съмнявате, че количествата магнезий не са достатъчни, бихте могли да се консултирате с педиатъра и той да определи има ли необходимост от хранителна добавка.

 

1 Звезда2 Звезди3 Звезди4 Звезди5 Звезди (1 гласа, средно: 5,00 от 5)
Loading...

ВНИМАНИЕ: Статията на тази страница не е предназначена да лекува, диагностицират и/или предпазва от болести, а с информативен характер!