Какви са симптомите за предозиране с магнезий?

Дефицитът на магнезий може да е също толкова вреден, колкото и предозирането с минерала. Признаците за прекаляване с колиеството варират от едва забележими до силно осезаеми – мускулните крампи и силният лаксативен ефект са сред неприятните признаци, че не сме взели правилното за нас количество от микроелемента.

Предозирането обикновено е вследствие на прекомерния прием на хранителни добавки с магнезиево съдържание, като поради тази причина е желателно да се посъветваме с лекар, преди да започнем да ги използваме. Той ще ни каже коя е стандартната препоръчителна доза магнезий и дали тя ще отговори на нашите физиологични и здравословни нужди.

Основни факти за магнезия

Появата на странични ефекти от приема на магнезий никога не е изключена. Когато минералът е в свръх количество в тялото ни, е нормално да се появят и редица признаци, които ни напомнят, че не се касае за липса на веществото, а за превишаване на дозата. За да усетим максимални ползи от приема на магнезиеви добавки, трябва не само да внимаваме с дозировката, ами и да се информиране за ключовите моменти при този вид суплементи. Минералът се отличава със следното:

Не се произвежда самостоятелно от организмаПоради тази причина е необходимо да се уверим, че го приемаме в достатъчни количества чрез диетата си, а ако тя е непълноценна, е важно да обмислим идеята да започнем да пием хранителни добавки. Тук е от ключово значение да заложим на най-подходящата за нас формула и дозировка, за да не се стигне до превишаване на дозата.
Отговаря за много процеси в тялотоТъй като магнезият се нарежда на 4-то място по разпространение в организма, неговата роля за отделните системи е съществена. Участва в стотици биохимични процеси, явява се като регулатор в производството на енергия и е пряк участник в метаболитните функции.
Има пряко влияние върху функционирането на нервната системаМного често проблемите с нервите се дължат не какво да е, а на магнезиевия дефицит. Когато нивата на минерала са под нормата, е възможно да са налице признаци като нервност, тревожности и дори депресия. Подобни симптоми са недвусмислен сигнал, че е препоръчително да започнем да пием хранителни добавки, но наред с това да внимаваме и за предозиране.
Регулира нивата на кръвната захар и кръвното наляганеНезависими проучвания сочат, че магнезиевият недостиг може да засегне нивата на кръвна захар и артериалното налягане. Това е причината да се предписва под формата на добавки за хипертоници и хора с диабет тип 2.
От значение е за по-бързото възстановяване при сериозни физически натоварванияМного спортисти пият Magnesium и го нанасят локално върху мускулите под формата на гел или крем, защото полезните свойства на минерала се проявяват и при силни физически натоварвания.
Има ключова роля за развитието на плода при бременнитеБъдещите майки имат завишена нужда от витамини и минерали, за да бъде вътреутробното развитие на бебето пълноценно. Магнезият е също сред полезните вещества, които бременните трябва да си набавят, но задължително под ръководството на акушер-гинеколога, който следи бременността им.

Признаците за липсата на магнезий в тялото са разнообразни като вид, като същото може да се каже и при предозиране. Интересен е фактът, че симптомите при двете състояния са много сходни, което често води до объркване – затова специалистите препоръчват на хората да не си самоназначават магнезиеви хранителни добавки, а да се консултират с лекар.

симптоми-при-предозиране-с-магнезий

Симптоми при предозиране с магнезий

В повечето случаи, прекаляването с приема на минерала се проявява доста отчетливо. Признаците на хипомагнезиемията могат да бъдат много разнообразни, а именно: 

  • стомашни болки – парадоксалното при появата на стомашни неразположения е, че същите е възможно да обезпокоят човек и когато има магнезиев дефицит. За да се установи каква е причина, могат да се направят кръвни изследвания, които ще покажат какви са нивата на минерала в организма;

  • диария – това е една от най-ярките индикации, че се касае за предозиране с магнезий. Честите позиви за тоалетна могат да променят динамиката на ежедневието ни и да са причина за силен дискомфорт. Ако имате съмнение за превишаване на дозата, не чакайте признаците да станат повече, а просто преустановете за известно време приема на магнезиеви добавки или се обадете на лекуващия лекар;

  • гадене и повръщане – още едно неприятно последствие при предозиране с магнезиевия минерал. Гаденето и повръщането са сред признаците за неправилна дозировка, но те лесно могат да бъдат объркани със стомашно-чревен вирус. Стомашните крампи са също сред болезнените усещания при хипернмагнеземия, които могат да се повлияят положително, ако се намали дневният прием на елемента или се прекрати напълно;

  • сърцебиене – учестеният пулс е състояние, което може да бъде както безобидно, така и сериозен повод за притеснение. Ако използвате магнезиеви добавки и сърцебиенето се е “застъпало” с техния прием, то е напълно възможно да се касае за завишени нива на минерала. Подобен признак е достатъчно основателна причина да се обадите на специалист и да се консултирате с него как да процедирате занапред със суплементирането;

  • затруднено дишане – усещането за задух е причина да потърсите лекарска помощ незабавно, дори и ако се касае за хипермагнезиемия. Затрудненото дишане се счита за опасно, защото може да бъде животозастрашаващо. Затова е важно да се подходи внимателно към този признак за свръхдозиране и да се вземат мерки навреме;

  • ниско кръвно налягане – то може да е симптом на нещо друго, но и да е признак за хипермагнезиемия. Ако причината за ниското кръвно налягане е предозирането на минерала, ниското кръвно налягане би могло да бъде регулирано с промяната на количествата магнезий, приемани всеки ден;

  • слабост в мускулите – парадоксално е, че както магнезиевият дефицит, така и предозирането му са причини за появата на симптоми като мускулен дискомфорт и дори болки. И двете състояния са признак на неправилен баланс на магнезия в организма и е добре да се открие точната причина за тези симптоми.

Всеки е полезно да знае, че хипермагнеземията е много по-рядко срещано състояния от магнезиевия дефицит. Ако бъбреците са здрави, те ще изхвърлят натрупаните в тялото излишъци и няма да се стигне до предозиране. Все пак е добре да се информираме за признаците при прекомерни нива на елемента, за да можем да ги разпознаем и да вземем нужните мерки.

магнезий-предозиране

Какво да правим при предозиране с магнезий?

В случай, че е доказано наличието на хипермагнезиемия, е от ключово значение да се потърси лекарска помощ и да се назначи подходящата терапия, за да бъдат нивата на минерала в организма нормализирани. Самолечението не се счита за добра практика, защото така състоянието може да се влоши и задълбочи.

Опасно ли е предозирането с магнезий?

Освен “класическите” признаци на хипермагнезиемия като гадене, ниско кръвно и диария, в редки случаи е възможно да се стигне и до критични състояния като шок и дори кома. Възможно е също така предозирането да се отрази негативно и върху сърдечно-съдовата система, а наред с това да повлияе и на неврологичния статус.

Вижте повече за магнезий подходящ за деца.

Каква е нормалната доза?

Оптималната доза магнезий е различна за всеки. Нуждите от минерала се увеличават с възрастта, като ако на едно новородено са му нужни само по 30 мг на ден, то на възрастен човек ще му трябват около 400 мг на ден. Подрастващите до 14 години е добре да пият около 240 мг дневно, а лицата над 18 години да заложат на по-сериозни количества.

1 Звезда2 Звезди3 Звезди4 Звезди5 Звезди (2 гласа, средно: 5,00 от 5)
Loading...

ВНИМАНИЕ: Статията на тази страница не е предназначена да лекува, диагностицират и/или предпазва от болести, а с информативен характер!