Съдържание
Магнезият има много ползи за човешкото здраве. Доказано е, че минералът оказва благоприятно въздействие върху нощния сън, нервната система, а по последни проучвания микроелементът има роля и за нормалното кръвно налягане. При редовния му прием се наблюдават изключителни ползи и за работата на сърцето, която е пряко свързана със състояния като хипертонията и хипотонията (ниски артериални стойности). Ако е налице магнезиев дефицит, е възможно да страдаме и от неравномерен пулс (екстрасистоли), като това ще влоши качеството на живот и може да премине в по-сериозни заболявания.
Въведение в магнезия и кръвното налягане
Повишеното кръвно налягане не е присъщо само на възрастните хора. Напоследък все по-млади мъже и жени се оплакват от измерени високи стойности, което се дължи на ежедневния стрес, злоупотребата с алкохол, небалансираното хранително меню и наследствените фактори. Това състояние може да е изолиран случай, но и да придобие хроничен характер, ако не се открие първопричината за появата му и не се понижи.
Много често се оказва, че тревожността и нервността са факторите за развитието на хипертония – при високи артериални стойности е добре лечението да започне именно с успокояването на нервите, а за целта е препоръчително да приемаме Magnesium под формата на хранителна добавка. Когато се пие всеки ден, ефектът върху човешкия организъм е силно осезаем.
Положителните резултати се състоят в добър мускулен тонус, пълноценен сън, регулирано кръвно налягане и добро настроение. Храносмилателните смущения също е възможно да отшумят напълно, ако се заложи на суплементиране с магнезий. Елементът е важно да се пие с оглед на индивидуалните ни потребности, базирани на години и пол, съпътстващи заболявания и назначено лечение. Намесата на лекар в случая е много важна, особено ако се касае за нормализирането на високо и ниско кръвно налягане.
Високото и ниското кръвно налягане е основателна причина да започнем прием на магнезиеви добавки. Доказано е, че те могат да го регулират, както и да се комбинират с лекарства. Имайте обаче предвид възможността за появата на странични ефекти от приема на магнезий, ако същият не е дозиран правилно. Именно това прави консултацията със специалност изключително важна в случая.
Магнезий при ниско и високо кръвно налягане
Преди да говори за лечение на хипертонията и ниските артериални стойности с магнезиеви добавки, е важно да се уточни какво всъщност представлява състоянието. Полезно е да знаете следното:
- високото кръвно налягане се характеризира с наличието на напрежение в артериалните стени – това означава, че колкото по-голям е обемът на изпомпваната от сърцето кръв, толкова по-високи стойности ще бъдат отчетени;
- ако и артериите са стеснени, то цифрите стават още по-големи, като тук се взимат под внимание два показателя – систолично (изпомпваната кръв по време на свиването на сърцето) и диастолично (между сърдечните удари) налягане;
- повечето се говори за високо, отколкото за ниско кръвно налягане, но и двете състояния могат да застрашат живота – все пак обаче, хипертонията е много по-рискова, защото може да е причина за инфаркт, като в рисковата група попадат хората в напреднала възраст, физически неактивните лица, пушачите, хората с наднормено тегло, изложените на стрес и генетично обременените;
- колкото до магнезия и неговите ползи за нормалното кръвно налягане, той помага за разширяването на кръвоносни съдове и за намаляването на съпротивлението, което кръвта оказва в техните стени – целият този процес се определя като ключов за дългосрочното лечение на хипертонията, която обикновено се контролира и терапевтира чрез приема на изписани от лекар хапчета. Те имат за цел да свалят високите стойности до оптималните за нас ниски норми и да поддържат този баланс;
- освен чрез медикаменти, високото кръвно налягане спада и при правилното дозиране на Magnesium – важно е да се отбележи, че трудно можем да разчитаме единствено и само на храната, когато се касае за набавянето му в желаните количества. Това определя хранителните добавки с минерала като много полезни, защото именно с тях имаме възможност да попълним дефицитите и да се радваме на добро здраве;
- резултати от изследвания сочат, че колкото по-ниски са нивата на магнезий в организма, толкова по-висок е рискът от развитието на хипертония – неговият дефицит може да доведе още до оксидативен стрес, възпалителни процеси и инсулинова резистентност. Наред с това е възможно да се появят и оплаквания, свързани с нервната система, стомашно-чревния тракт и мускулния тонус. Навременното овладяване на магнезиевия дефицит би ни спестило много здравословни проблеми, а приемът на добавки с минерала се счита за един от най-добрите начини да си го набавим в оптималните дози.
Намаляването на риска от появата на сърдечно-съдови заболявания е също сред положителните действия на минерала. Както казахме и по-рано, той е много ефективен не само при високи, но и при ниски артериални стойности, които водят до усещане за слабост, гадене, замайване, а в някои случаи и до прилошаване. При хипотония е полезно кафето, шоколадовите изделия, както и добре балансираното меню, съдържащо “силни” храни като месото. Причините за ниското кръвно налягане могат да са най-различни – анемия, наследственост, някои лекарства и др.
Опасно ли е да пием магнезий при прием на лекарства за кръвно?
Ниските и високи артериални стойности са добра причина да пием магнезий като хранителна добавка. Много хора обаче се чудят дали тя може да се съчетае с лекарствени продукти, изписани за лечение на хипертония, което е напълно основателно. Важно е да се знае, че магнезиевите продукти оказват ефект най-вече върху диуретиците, а това на свой ред да доведе до незадоволително регулиране на артериалните нива. Консултацията с лекар е много важна, за да е приемът на магнезий полезен, а не вреден за нас. Вижте повече за прием на магнезий и желязо.
Възможни ли са странични ефекти от приема на магнезий?
Много се говори за приема на магнезиеви добавки и свързаните с него странични ефекти. Добрата новина е, че рискът от появата им е нисък, особено ако препаратът се дозира правилно и се пие в рамките на препоръчителното за нас време. В по-честите случаи с предозиране се наблюдават неприятни симптоми като диария, главоболие и умора, но понякога може да се стигне и до проблеми с черния дроб.
Други ползи от приема на магнезий
Минералът има участие в правилното протичане на редица жизнени процеси в човешкото тяло. Освен че регулира нивата на витамин Д и на калция, той същото така способства и за поддържането на енергийния метаболизъм. Друго негово действие в полза на организма е засилването на ниския имунитет и балансирането на нервната система. Както може би знаете, съществува доказана връзка между двете – хората, които са изложени на системен стрес, боледуват по често. Редовният прием на магнезий в подходящите дози ще допринесе за добрия имунен отговор и за “здравите” нерви.
Научете повече за какво помага магнезия.
Здравето на костната система и на мускулите са също в пряка зависимост от нивата на магнезий в организма. Елементът е отговорен за костната плътност, а когато е в ниски стойности, има висок риск от развитието на остеопороза. Хранителните добавки с Magnesium са сигурен начин да си набавим елемента, но и пълноценната диета е също наложителна. Добре е тя да се състои от разнообразни храни, сред които да присъстват пълнозърнести изделия, бобови растения, ядки и тъмнолистни зеленчуци.