Здравето е безценен дар и е наша отговорност да се грижим за него. Човешкият организъм е сложна система, която в същото време е и съвършена с това, че може да се възстановява напълно сама. Въпреки това, ние хората трябва да се стараем да осигуряваме на тялото си необходимите ресурси, за да се чувстваме и да изглеждаме добре.
Приемът на витамини и минерали е сред ключовите фактори за това да нямаме “болежки” и да сме изпълнени с енергия – минералът калий е сред водещите елементи в случая, като него можем да си го набавяме чрез храната и/или под формата на хранителни добавки.
Какво представлява калият?
Минералът е от жизненоважно значение за човешкия организъм и известен още като електролит, защото става реактивен в комбинация с вода. Той е част от всичките седем, жизненоважни за човек микроелементи, и има водеща роля за правилното протичане на многобройни процеси в нашето тяло, в това число за работата на сърцето и за предпазването от диабет.
Друго важно нещо за калиевия минерал е неговото процентно разпределение в организма. По-голямата част от е концентрирана в мускулните клетки, а около 20% се намират в червените кръвни телца, черния дроб и костите. За да е човек здрав, той трябва да приема минимум 100 мг K на ден, като тази доза ще ни осигури добър общ тонус, здраво сърце, а не на последно място ще ни предпази и от развитието на заболявания като диабет.
Калиевият минерал има пряко въздействие върху нервната система, контракциите на сърцето, кръвното налягане, мускулите и костите, работата на бъбреците и баланса на течностите в тялото. Именно затова той стои на трето място по важност, когато става дума за прием на минерали с цел поддържането на добро здраве. Ако се стигне до дефицит (хипокалемия), последствията за човек могат да бъдат наистина сериозни – сърдечно-съдовите проблеми и високите нива на кръвна захар (включително и диабет) са само част от тях.
Каква е ролята на калия в организма?
Човешкото тяло е изложено на редица вредни влияния. Неправилният начин на живот и непълноценното хранене компрометират нашето здраве, а последиците от това се състоят в слаб имунитет и оплаквания като слаби кости, “опънати” нерви, лош сън, главоболие, проблеми със сърцето, хронична умора и какво ли още не. Ако се касае за недостиг на калий в организма, то е много вероятно да имаме повишено кръвно налягане, крампи в мускулите, констипация (запек), както и да попаднем в рисковата категория за заболявания като диабет. Ползите от това да го пием под формата на хранителна добавка са:
- поддържа електролитния баланс вътре в клетките – интересен факт е, че калият се съдържа в най-големи количества в клетките (над 95%), а в комбинация с натрий и хлор той поддържа електролитния баланс на вътреклетъчно ниво. По този начин се регулират мускулните контракции, които често водят до крампи, скованост и слабост. Заедно с магнезия, калият е решаващ за добрия тонус на мускулите, но и за останалите системи и органи в човешкото тяло. Освен това предпазва и от диабет;
- подобрява работата на сърцето – електролитът е популярен още като “минералът на сърцето”, защото оказва благотворен ефект върху функционирането на сърдечно съдовата система. Много от хората с оплаквания от рода на сърцебиене или високо кръвно имат хипокалиемия (недостиг на минерала), което от своя страна налага адекватно лечение;
- предотвратява умствения стрес – хората, които са системно изложени на стрес и напрежение в работата и в ежедневието, е препоръчително да пият калиеви добавки, за да успокоят нервите си и отново да се почувстват добре. С помощта на минерала ще се подпомогне целия организъм, а и ще се понижи рискът от развитието на диабет;
- премахва хроничната умора – усещането за отпадналост може да влоши осезаемо нормалното ежедневие, като това състояние много често се дължи именно на хипокалемията. Ако недостигът на минерала бъде доказан, приемът на хранителни добавки става задължителен, за да не станат последствия като появата на диабет – факт.
Поддържането на функциите на сърцето и предпазването от диабет чрез постигането на нормални нива на кръвна захар в организма са само малка част от причините да пием калий във вид на хранителна добавка. Както вече стана ясно, ползите за нас ще са много повече, а основното в случая е да наблегнем на пълноценната храна и да избягваме силния стрес.
Кои са храните, богати на калий?
Здравословното хранене е основата, върху която се гради нашето здраве. Ако ядем вредни храни и не приемаме достатъчно количества вода на ден, е много възможно да имаме нисък имунитет, слабо сърце, диабет и да имаме дефицити на минерали.
Хипокалиемията е сред логичните сценарии при неправилно хранене, а за да не ни застига, е добре да наблегнем на храни с високо съдържание на минерала. Част от тях са зелените листа от цвекло, белият боб, соята, авокадото, бананите, пъпешите и гъбите. Те са полезни за организма като цяло, а не само по отношение на елемента калий в своя състава.
Калий и диабет – какво е общото?
Минералът притежава свойството са регулира кръвната захар в организма, което го прави пръв помощник на диабетиците, а и на хората, попадащи в рисковата категория на застрашените от диабет. Електролитът помага за поддържането на добър течен баланс в организма, а ако е в ниски количества, това би могло да е предпоставка за развитието на диабет тип 2 и за проблеми със сърцето.
Как влияе калият на сърцето и кръвното налягане?
Много хора излизат “извън ритъм”, което би могло да се дължи не само на стреса, но и на хипокалемия. Сърцето е изключително чувствителен орган, който се влияе пряко от начина на живот и от полезните вещества, които приемаме чрез храната. Ако тя не е богата на калий, нервната система ще бъде “потърпевша”, а оттам и сърдечният пулс няма да е нормален. При хиперкалиемия също се наблюдават неприятни симптоми, свързани със сърцето – то може да се отпусне и разшири, а това да доведе до абнормален ритъм.
Какви са симптомите при недостиг?
Хипокалиемията е често срещано състояние, от което страдат все повече млади хора. Недостигът на калиевия минерал може да окаже негативно влияние върху работата на сърцето и върху нормалните нива на кръвната захар. Ако минералът е в ниски количества в организма, то рискът от развитието на диабет нараства сериозно, което прави приема на подходящи хранителни добавки много важен. Други симптоми за недостиг на минерала в организма е мускулната слабост, умората, проблемите със сърцето и нервното напрежение.