Калий и неговите ползи за тялото

Калият е електролит, известен още със силната си реактивност, проявяваща се при разтварянето му в течности. Тогава минералът отделя положителни йони, които са важни за правилното протичане на редица процеси в човешкия организъм. Веществото се нарежда на първите места по ползи за здравето на човек, защото изпълнява регулираща роля по отношение на течния баланс в тялото. Калият се намира в най-голямо количество в мускулните клетки (80%), а останалата част от него е разпределена в черния дроб, костната система и други органи.

Какво представлява калият?

Макроелементите в организма на човек са 7, а калиевият минерал е един от тях. Той не се синтезира самостоятелно от тялото, което прави набавянето му чрез подходяща диета и чрез хранителни добавки нещо много важно. Както стана ясно, минералът е и електролит, а освен това е реактивен, когато е в контакт с вода. Свойството му да бъде проводник на електричество е сред основните му ползи за човешкото здраве – недостигът му в организма може да предизвика редица неприятни симптоми, което налага коригирането на ниските му стойности навреме.

Оптималната доза калий на ден е около 4000 милиграма дневно – това количество е от съществено значение, когато човек иска да се предпази от високо кръвно, мускулна слабост, камъни в бъбреците и други мъчителни състояния. Ползите на електролита за организма са многобройни, което прави редовния му прием чрез добавки или чрез храната задължителен. В допълнение, балансът на течности в организма е пряко свързан със стойностите на калиевия минерал и на натрия, които подобряват електролитната концентрация.

Какви са ползите му за организма?

Ползите на калиевия минерал за нашето здраве не са една и две. Именно доказания му принос за правилното функциониране на организма правят елемента толкова важен за набавяне чрез храната или чрез суплементи. Ако нивата на калий в организма за под оптималните референтни стойности, е желателно да се консултираме с лекар за това как да ги повишим и да не се стига до сериозен дефицит. Това би могло да се случи и чрез консумацията на храни съдържащи калий – банани, картофи, авокадо, боб и листни зеленчуци. Ползите на веществото за организма са следните:

  • помага за правилната работа на сърцето и за поддържането на нормално кръвно налягане – често се оказва, че някои сърдечно-съдови заболявания и хипертонията се дължат на калиевия дефицит. Аритмията също би могла да бъде следствие на хипокалиемията, като в подобни случаи е наложително да се направят нужните изследвания и да се повишат стойностите на електролита в организма;
  • намалява мускулната слабост и крампите – и двете състояния могат да нарушат ритъма на ежедневието, а нощният сън да се окаже мираж. Калиевият дефицит често се наблюдава при активно спортуващите, които се потят повече, а това води до загуба на електролити. Хранителните добавки с калий са добро решение в случая, защото се отличават с многобройни ползи, свързани с поддържането на електролитния баланс;
  • превенция срещу инсулт – ако калиевият минерал е наличен в организма в оптимални количества, то рискът от инсулт намалява драстично. Заболяването се характеризира с ограничения приток на кръв към мозъка, а в световен мащаб то е и едно от най-честите, като може да засегне хора от всякакви възрасти. Ако се консумират храни с богато калиево съдържание, както и хранителни добавки, то опасността от инсулт спада с до 20%;
  • предотвратява целулита – портокаловата кожа се среща по-често при жените, като тя може да се появи и при хора с нормално тегло. Появата на целулит е в резултат на задържането на течности, което пък се случва поради ниските нива на калиевия минерал и високите стойности на натрий. Постигането на баланс между двата елемента ще подобри състоянието на кожата и ще донесе допълнителни ползи на организма.

Ако е налице липса на калий в организма, най-доброто решение си остава коригирането на неговите стойности чрез добавки и чрез промяна на диетата, добавяйки храни, съдържащи електролита. Ползите за организма няма да закъснеят, като освен от сериозни заболявания, минералът предпазва и от състояния като хронична умора, депресия и проблеми с нервната система.

Каква е препоръчителната дневна доза калий?

Дневният прием на минерала варира според възрастта. За бебета от 0 месеца до 6 месеца дозата е 400 мг на ден, като тя постепенно расте с напредването на месеците. Когато детето стане на 1 годинка, може да се заложи на количество от 3000 мг дневно. Децата над 3 години и до навършването на 8 години е добре да приемат по 3800 мг от калиевия минерал всеки ден. Жените над 19 години е препоръчително да си набавят около 2600 мг, а мъжете над 19 години – 3400 мг дневно.

ползи на калий

Храни с калиево съдържание

Добър източник на минерала са бананите, сладките картофи, доматите, авокадото и броколите. Семената и ядките са също с високо съдържание на електролита, както и натриевата сол. Прясно изцедените сокове от зеленчуци и плодове не само носят ползи за организма в най-общ план, но освен това съдържат и калий в оптимални количества. Ако все пак диетата ни не достатъчно разнообразна, е добре да бъдат включени и хранителни добавки, за да е приемът на калиевия минерал регулиран.

1 Звезда2 Звезди3 Звезди4 Звезди5 Звезди (1 гласа, средно: 5,00 от 5)
Loading...

ВНИМАНИЕ: Статията на тази страница не е предназначена да лекува, диагностицират и/или предпазва от болести, а с информативен характер!