10 храни богати на калий

Разнообразното хранене осигурява десетки ползи за човешкия организъм. Когато включим в диетата си продукти от всички групи, ще се радваме на добро здраве и висок тонус. Калият е сред най-важните елементи, които трябва да присъстват в хранителния ни режим. Той е електролит и заедно с натрия поддържат баланса на течности в тялото. Неговото системно набавяне предпазва от редица заболявания като инсулт, сърдечно-съдови проблеми, хипертония, мускулни крампи и др. Минералът се съдържа в доста храни, сред които са бананите, сладките картофи и зеленолистните зеленчуци.

Защо е важно да си набавяме нужното количество калий чрез храната?

Хранителните продукти, които присъстват в нашата диета, трябва да съдържат витамини и минерали, за да осигурят ползи за здравето. Високото съдържание на ценни вещества ще ни помогне да се чувстваме и да изглеждаме добре, като калият е сред най-значимите за организма. Той може да бъде набавен не само чрез храната, но и чрез добавки – ако диетата не е достатъчно разнообразна, именно суплементите са нещото, което е добре да употребяваме всеки ден. Съдържащите го храни не са никак малко, като е от значение да си набавяме минерала чрез тях по следните причини:

  • нормални стойности на артериалното налягане – високото кръвно може да се дължи на много неща, сред които е и хипокалиемията. Хипертонията е сред честите симптоми при загуба на калий, като тя може да бъде лекувана не само с лекарствени препарати, но и с промяна на хранителните навици. Ако действително се касае за ниски нива на минерала в организма, съставянето на диета, включващата храни, съдържащи го, е сред ключовите моменти. В случая е важно да си набавим електролита в оптимални стойности, разчитайки и на добавки, богати на веществото;
  • добър мускулен тонус – ако страдате от крампи, схващания и мравучкания, е разумно да проверите стойностите на калиевия минерал чрез изследване и да си го набавите. Така ще сте сигурни, че се касае или не за хипокалиемия. Неразположенията, свързани с мускулите, е възможно да са и в резултат на магнезиев дефицит, който също поражда подобни симптоми;
  • оптимален баланс на течностите в тялото – правилният електролитен баланс не само ни кара да се чувстваме добре, но и да изглеждаме добре. Ако е налице водна задръжка, е възможно да се сдобием с целулит (портокалова кожа), което е характерно предимно за жените. Професионалните спортисти и трениращите пък са изложени на дехидратация, защото се потят много, а това е причина за извеждането на течностите от организма. Това на свой ред може да доведе до спад на нивата на калий в тялото – добре е да се коригират чрез храни, богати на минерала;
  • нормален сърдечен пулс – ако не си набавяме редовно калий, е възможно да се появи аритмия. Съдържащите минерала храни и добавки са добро средство за повишаване на нивата му в организма – свързаните с елемента калий ползи не са никак малко, затова и си струва да акцентираме върху неговото суплементиране или осигуряване чрез продукти, съдържащи го;
  • добро храносмилане – калиевият минерал има пряко участие не само в правилното функциониране на бъбреците и в поддържането на електролитния баланс, но и в храносмилането. Стомашно-чревният комфорт е възможен, когато се стремим да си набавяме богати на фибри и минерали храни, сред които са и тези, съдържащи минерала. Богати на елемента са бананите – те са засищащи и сладки на вкус, а това ги прави предпочитани и от децата.

Съдържащите калиевия минерал продукти обхващат повечето групи храни, което дава възможност да си ги набавим чрез съставянето на разнообразна диета без ограничения. Богати на веществото са не само бананите, но и сините сливи, спанакът и сушените домати.

храни съдържащи калий

Кои са храните с високо съдържание на калий?

Диетата с оптимални нива на електролита е добре да включва зеленчуци, плодове, ядки и семена. Млечните продукти са също с богато съдържание на минерала, а повече по темата ще откриете в следната таблица с храни, в чиито състав попада калият:

БананиСъдържа се около 400 мг калий в банан, като този плод е също така източник на витамин B6 и на фибри. Помага за поддържането на метаболизма и е много вкусен за консумиране.
АвокадоАвокадото попада в категорията “суперхрани” и е източник на ценни вещества, сред които е и калиевият минерал. Може да се добавя към салати, сандвичи, да се овкусява с лимон или да се смесва с банан. Богато е на полезни мазнини, протеини, фосфор и други елементи, важни за здравето. В 100 грама авокадо се съдържат около 480 грама K.
Сини сливиТе са с по-малко съдържание на калиев минерал в сравнение с авокадото (157 мг на 100 грама), но въпреки това се определят като богати на веществото. Добре е да си ги набавяме редовно, защото те допринасят и за редовното изхождане.
СпанакЗеленолистните зеленчуци са топ храна, защото имат хубав състав, което го доказва спанакът. Той е богат на фибри, витамини, цинк, желязо и не на последно място – на калий. Може да се консумира в суров вид, да се влага в ястия, както и да се приготвят смутита с него. В 100 грама спанак има около 450 мг калиев минерал.
КартофиКартофите са сред съдържащите минерала храни и то в големи количества – повече от 900 мг на сто грама от зеленчука. Те присъстват в много традиционни рецепти, а вариантите за приготвянето им са доста разнообразни.
Млечни продуктиДоказано е, че можем да си набавим калиев минерал чрез киселото мляко, което е вкусно и много полезно за човешкото здраве. Тук стойностите на електролита са по-ниски в сравнение с картофите или спанака, но отново се счита за надежден източник на електролита.

Богатите на калий храни са доста. Освен изброените в таблицата, има и много още други, които е добре да присъстват в диетата. Сред съдържащите минерала продукти е бобът, соята, червеното цвекло, пащърнакът, сьомгата, пъпешът и доматеното пюре. Колкото по-често си набавяме тези хранителни продукти, толкова по-малък е рискът от развитието на хипокалиемия.

Как да разберем, че организмът ни страда от калиев дефицит?

Той се характеризира с появата на “портокалова” кожа, дължаща се на водната задръжка, мускулни крампи и мравучкане на крайниците, както и проблеми с нервната система. Сериозният калиев дефицит може да причини дори шок, който се определя като животозастрашаващо състояние. Недостигът на минерала е и причина за постоянното усещане за умора и за някои храносмилателни проблеми. Каквито и да са симптомите, е добре да си набавим веществото чрез храни, съдържащи го, както и чрез добавки.

1 Звезда2 Звезди3 Звезди4 Звезди5 Звезди (1 гласа, средно: 5,00 от 5)
Loading...

ВНИМАНИЕ: Статията на тази страница не е предназначена да лекува, диагностицират и/или предпазва от болести, а с информативен характер!