Съдържание
Съвременният човек често се чувства стресиран и тревожен, защото ежедневието е напрегнато, поемат се различни задачи, които не винаги могат да бъдат завършени навреме. Това създава редица негативни емоции, с които всеки се опитва да се справи по някакъв начин. Ежедневните проблеми и тревоги обаче са нещо съвсем различно от това да изпитвате сковаващ страх и да се появяват състояния като паник атаките.
Те в своята същност представляват вид страхова невроза, която не е безобидна. Характеризира се с изненадващи и много силни състояния на тревожност, които често включват и физически симптоми. Хората, сблъскали се с нещо подобно, споделят за болки в гърдите, учестен пулс, липса на кислород, замаяност, болки в стомаха и други. Според някои проучвания, дефицитът на ценни минерали и витамини също би могъл да повлияе негативно върху нервната система.
Какво представляват паник атаките?
Хората, които имат паническо разстройство, наблюдават внезапни пристъпи на страх, които се повтарят през определен период от време. Това може да са няколко дни, седмица или повече. Тези моменти са познати под названието паник атаки. Специалното при тях е силната тревога, свързана със загубата на контрол или със страх от някакви несъществуващи бедствия. Ситуацията става още по-неприятна, защото човек започва да изпитва и сериозен физически дискомфорт, който често наподобява получаването на инфаркт.
Научете повече за странични ефекти от магнезий.
Моментите на силен стрес и получаването на паник атака е възможно да се случат във всеки един момент. Това е причината засегнатите хора да са още по-тревожни. Тук вече се включва и притеснението, че страшният период отново ще се повтори. Хората, завладени от това усещане, в голяма част от случаите се срамуват да споделят проблема си, а той им пречи да водят нормален начин на живот. Ще разпознаете паник атаките по следните няколко симптома:
- повтарящи се пристъпи на тревожност и страх – те могат да се случат напълно неочаквано, без никаква конкретна причина;
- притеснение, свързано със сериозно здравословно състояние и гибел – много често хората засегнати от паник атака имат реалното усещане че умират;
- физически дискомфорт – сърцебиене, втрисане, трудно дишане, замайване, изтръпване на ръцете и краката, болка в гърдите, гадене и други. Тези усещания не са внушения, а съвсем реални физически неразположение;
- страх от това кога ще бъде следващата паник атака – моментът винаги отшумява, но страдащият от съответната невроза знае, че това ще се повтори и поради тази причина се стресира още повече.
Ако откривате подобни симптоми у себе си или у ваш близък, е добре да се направи консултация с лекар и да се назначат съответните изследвания.
Каква е основната роля на магнезия?
Отдавна е доказано, че магнезият е важен, за да се случват в организма всички основни ензимни реакции. Този минерал много често не е в оптималните количества, защото лесно се отделя чрез потта и урината. Храните, които хората употребяват, не са толкова качествени и съответно е трудно магнезият да бъде прибавен в организма само чрез тях.
Продължителната липса на това вещество е възможно да доведе до проблеми с мускулите, със сърцето, със зъбите и да промени настроението. Използването на подходящи хранителни добавки има за цел да се бори с дефицита на микроелемента. Хубаво е всеки да разполага с достатъчно информация за ключовата роля на магнезия. Той е важен за функциите на всички жизненоважни системи в тялото:
- магнезий за нерви и психично здраве – повлиява положително на настроението, действа успокояващо и подобрява работата на мозъка. Тялото изразходва много по-големи количества от минерала, когато човек е подложен на стрес, чувства тревога и не спи достатъчно добре през нощта. В подобни ситуации приемането на повече магнезий чрез хранителни добавки е препоръчително;
- важен е за костите – допринася за правилното усвояване на калция от организма. Помага и при производството на колаген, като по този начин има решаващо значение за предпазване от остеопороза;
- има положителен ефект върху кръвното налягане – ако в тялото има достатъчно магнезий, е по-малка вероятността от развитие на хипертония. Балансираното кръвно налягане предпазва сърцето от прекомерно натоварване.
Това е едно от най-важните вещества, за да функционира правилно човешкия организъм. При много здравословни проблеми се наблюдава неговия дефицит, а това кара лекарите да го предписват като хранителна добавка. За препоръчителна доза магнезий се смята 300-400 мг.
Помага ли магнезият при паник атаки?
Страховата невроза е вид психическо заболяване, което би могло да се свърже и с липсата на ценни витамини и минерали. Тук ролята на магнезия не бива да се подценява, защото той се използва в организма по много и различни начини. Проучвания сочат, че недостигът на минерала в мозъчните клетки е пряко свързан с липсата на енергия. Това е предпоставка за чувство на отпадналост, както и една от причините за възникване на мигрена. Вижте повече за лечение на мигрена с магнезий.
Микроелементът повишава активността на серотонина. Този невротрансмитер е в основата на това да се чувствате добре и да имате настроение. Голяма част от антидепресантите са насочени към повишаване количеството на серотонин. Магнезият активизира и групата на GABA рецепторите, известни със своя успокояващ ефект. Тяхната задача е да забавят свръх активността на мозъка. Ето защо използването на подобна хранителна добавка би могло да има положителен ефект върху паник атаките. Магнезият влияе още на добрия и спокоен сън. Когато сутрин сте свежи и отпочинали нервната система също ще работи по-добре.
Как да се справим с паник атаките?
Много е страшно да получите паник атака внезапно, затова ви предлагаме да тренирате различни техники за справяне с подобно състояние. Следващия път щом почувствате силна тревожност:
опитайте да дишате дълбоко (коремно) и ритмично | след като осъществите контрол върху процеса на дишане и намалите хипервентилирането, е по-малко вероятно да се поддадете на връхлитащата ви паник атака; |
приемете мисълта, че тревожният момент е настъпил и оставете тревожността да “премине” през вас | щом разпознавате симптомите ще знаете, че това е моментно състояние, което ще отшуми. Абстрахирайте се от мисълта, че е възможно да се случи нещо лошо или да умрете; |
ангажирайте мозъка си с положителни мисли | възможно е да си представите някое красиво и релаксиращо място или си спомнете хубаво за вас събитие. Помислете върху това спокойно и се фокусирайте напълно, за да отпуснете мозъка и нервната система. |
При тревожност и паник атаки е препоръчително да посетите лекар. Той ще изключи развитието на по-сериозни състояния и ще ви назначи подходяща терапия.