Съдържание
Всеки е наясно, че мускулната треска е неприятно състояние, при което се изпитва болка и дискомфорт. Предполага се, че тя възниква в следствие на микротравма, която оформя микроскопични наранявания по повърхността на клетките на мускулите. Симптомите, които човек усеща в подобна ситуация, са скованост, силна чувствителност и болка при допир. Мускулна треска обикновено имат спортуващите хора, които се натоварват с различни упражнения и тренировки.
Не е изключено състоянието да възникне при хора, извършващи тежък физически труд, или такива, водещи заседнал начин на живот и тепърва решили да се движат по-активно. Спортуващите знаят много добре, че използването на различни хранителни добавки е полезно за тялото и особено включването на магнезий би могло да редуцира болезнените крампи и схващания. Усилените тренировки засилват метаболизма, а това води и до нуждата от допълнително магнезий.
Научете колко време трябва да се пие магнезий.
Защо получаваме мускулна треска?
Всеки човек някога в живота си се е сблъсквал с мускулната треска. Тя е напълно нормално състояние, ако спортувате и извършвате някакви тренировки, защото доказва, че сте на прав път и упражненията ще имат положителен ефект в дългосрочен план. Болката в мускулите може да се появи при хора, които не са тренирали по-дълго време или допускат някаква грешка в последователността на изпълняваните упражнения. Малките разкъсвания на влакната изграждащи мускулите са толкова микроскопични, че няма как да бъдат забелязани с просто око.
Независимо от това могат да са много неприятни и да ви създадат продължителен дискомфорт. Тези пукнатини са полезни за организма, тъй като способстват изграждането на нова и силна тъкан. Когато натоварвате определена група от мускули, се наблюдават тези микроразкъсвания, които след период на покой се възстановяват отново.
Вижте най добрия магнезий за крампи.
Този процес кара клетките да растат, поради което оказват натиск върху околните нерви и създават усещането за болка. Състоянието се развива до 24 часа след натоварването и продължава до 72 часа. Възможно е болката да бъде по-силна и да не отшуми за кратък период, както сте очаквали. Ако остане повече от една седмица, значи имате сериозно нараняване, което изисква намесата на лекар.
Кои са основните видове мускулна треска?
Всеки човек има различни физически характеристики и е в реда на нещата мускулната треска да се усеща по различен начин, както и да има определена продължителност. Разцепванията в тъканите се дължат на интензивна тренировка или друга засилена физическа активност. Мускулната треска основно се дели на два вида като симптомите варират:
- остра – тя се случва непосредствено след интензивното натоварване. Хората я описват като силна и пареща болка, която се локализира в конкретната зона от тялото. Хубавото при нея е, че отшумява доста по-бързо. Обикновено възниква, когато тялото е поставено в нехарактерна поза по-дълго време. Добър пример са скиорите, които след дълго спускане чувстват парене и болка в областта над коленете. Концентрираните натоварвания карат мускулите да се стегнат, което възпрепятства достъпа на кръв и кислород до съответното място. Това е и основната причина за възникване на болка;
- отложена – този вид мускулна треска представлява нормален процес, свързан с растежа и възстановяването на мускулите. Състоянието се наблюдава най-вече след интензивна тренировка или друга натоварваща физическа дейност. Болката в този случай се появява ден или два след съответното занимание. При този характерен вид натоварвания мускулите се издължават и точно тогава се получават микроразкъсванията. Щом тялото започне да ги лекува, човек усеща неприятната болка.
За да се отпуснете и намалите дискомфорта, е добре след спортуване или работа да направите около 10 минутно разтягане. То ще засили кръвообращението, а това е важно за релаксирането и отпускането. Употребата на хранителна добавка с магнезий също би допринесла за добрата функция на мускулатурата и нервите.
Помага ли магнезият при мускулна треска?
Не случайно много от спортуващите активно хора използват магнезий за мускули. Когато минералът е в правилно съотношение, това може да окаже положителен ефект върху нивата на енергия, гъвкавостта и издръжливостта. Смята се, че магнезият допринася много за възстановяването на мускулатурата след тренировка. Магнезият участва и в основните ензимни процеси протичащи в тялото. Употребява се когато човек има оплаквания като крампи, схващания и дискомфорт в опорно-двигателната система.
Това прави магнезия напълно подходящ в случай на мускулна треска, както и за нейната превенция. Магнезият е важен за засилването на метаболизма и изграждането на силни мускули и маса. От друга страна магнезият помага за усилване на гъвкавостта, чрез което движенията стават по-спокойни и е възможно да се избегнат травми. Магнезият е ценен за функционирането на тялото, а при спортуване неговата употреба е препоръчителна.
Други начини за справяне с мускулната треска?
Независимо от мерките, които сте предприели, е възможно да изпитате болка след физическо натоварване или спортна тренировка. Тя няма да изчезне на мига, затова е добре да използвате различни методи за справяне с проблема.
Техники за облекчаване на мускулната треска | Ефект върху тялото |
Затопляне | Топлата вана и сауната ще засилят кръвообращението. Етеричните масла, използвани в процеса на затопляне действат релаксиращо при появили се крампи. |
Движение | Не е добре да продължавате тренировката предизвикала проблема, но леки движения биха облекчили болката. Дори кратка разходка е в състояние да ви подейства отпускащо. |
Масаж | Той задължително трябва да бъде нежен, като се използва някакво масло или лосион. Ако продължавате да усещате болка и напрежение, натискът трябва да се намали. |
Загрявайте преди тренировка | Подготвителната фаза винаги е от значение каквото и да спортувате. Първоначално ви съветваме да се разтегнете и да загреете тялото, след което пристъпете към конкретните упражнения. |
За какъв период дискомфортът и болката ще се редуцират е строго индивидуално за всеки човек. Върху възстановяването влияят редица фактори, но ако вземете необходимите мерки и въпреки това след два-три дни се чувствате все така зле посетете лекар.
Научете повече в нашият блог за: