Калият е сред най-важните минерали, необходими на човек, за да е здрав. Елементът се съдържа във високи количества в бананите, като за него е важно да се знае още, че е и електролит. Той участва в редица процеси, протичащи в организма, което прави набавянето му изключително важно. Ако нивата на минерала са ниски, може да се стигне до сериозен дефицит, който да се отрази зле върху здравето ни.
Приемът на хранителни добавки в случая е най-доброто решение, както и придържането към богата на ценни вещества диета. Хроничната липса на калий може да е опасна, защото ниските стойности на калия влияят върху кръвното налягане, пречат на баланса на течностите в тялото, а освен това възпрепятстват и осигуряването на електрически заряд за клетките.
С какво е полезен калият?
За този минерал е важно да се знае, че не се произвежда самостоятелно от човешкия организъм, което налага външното му набавяне задължително. Освен чрез храни съдържащи калий, можем да постигнем оптимални стойности на елемента и чрез хранителни добавки с добро качество. Неговите ползи за здравето на човек са многобройни, някои от които са следните:
![](https://eama.bg/wp-content/uploads/2024/01/postad.png)
- благоприятен ефект върху общото здраве – оптималните нива на минерала ще предотвратят неприятни симптоми като слабост в мускулите, аритмия, констипация (запек) и нисък тонус;
- поддържа нормалното кръвно налягане – хипертонията е често срещано заболяване сред млади и стари. За появата на високо кръвно налягане могат да са “виновни” редица фактори като неправилна диета и затлъстяване, стрес и наследственост;
- осигурява на човек енергия – хроничната умора е напълно възможно да се дължи на ниските нива на калиевия минерал в организма. Когато стойностите му са под нормата, може да е налице бърза уморяемост, психическо изтощение, некачествен сън нощем и др.;
- поддържа баланса на течности в тялото – свойството на минерала да се придвижва навън и навътре през мембраните на клетките го превръща в елемент с фундаментално значение за човешкия организъм. Той осигурява на клетките хранителни вещества, когато навлиза в тях, а на излизане извежда ненужните вещества, както и водата.
Ролята на калиевия минерал за човешкото здраве е изключително голяма. Ако стойностите му са ниски, е от първостепенно значение да ги повишим, за да не страда организмът ни от дефицит. Това може да се случи чрез правилна хранителна диета, но и чрез приема на хранителни добавки.
![нисък-калий](https://eama.bg/wp-content/uploads/2024/10/nisak-kalij-simptomi-1024x585.jpg)
Какви са признаците за ниски нива на калий в кръвта?
Ниските стойности на калия (хипокалиемията) могат да бъдат опасни за човек. Когато нивата на минерала са малко или много под нормата, е важно да се вземат мерки навреме, за да не се стига до сериозни дефицити. Признаците за последното са следните:
- неразположения, свързани с мускулите – мускулните крампи и усещането за слабост са две често срещани състояния, които обаче могат да се дължат и на недостига на магнезий. За да сте сигурни, че се касае за хипокалиемия, е добре да се консултирате с лекар и да направите нужните изследвания. Сред симптомите за ниски нива на минерала е и изтръпването на крайниците и мравучкането;
- проблеми със сърцето – излизането извън ритъм и сърцебиенето са симптоми, които често се свързват със стреса, недоспиването и тревожността. Не е изключено те да се дължат и на ниските стойности на калий в кръвта, които могат да бъдат коригирани чрез подходяща терапия и чрез промяната на хранителните навици;
- храносмилателни неразположения – те могат да се характеризират със запек или с болки в стомаха, като подобни симптоми са присъщи за хипокалиемията. Повишеното уриниране е също част от неприятните последици в резултат на неприемливите нива на минерала в тялото – за да не се задълбочава проблемът, е важно да се започне прием на хранителни добавки с калиево съдържание;
- лошо настроение и депресивни състояния – все повече хора се оплакват от тревожност, нервност, лошо настроение и депресия, което може да се обясни с натоварения делник и стреса. Липсата на някои минерали като калия са също сред възможните причини за подобни мъчителни състояния, които нарушават ритъма на живот и пречат на човек да се чувства пълноценно. Приемът на добавки с минерала ще подобри неговото психично здраве и ще му върне тонуса.
Ниските стойности на калиевия минерал в организма не е рядко срещано състояние, защото хранителните навици на съвременния човек не са особено добри. Като добавим към това стреса и умората, пълноценното усвояване на ценните вещества също се оказва сред критичните точки.
![ниски-нива-на-калий](https://eama.bg/wp-content/uploads/2024/10/niski-niva-na-kalij-1024x585.jpg)
Как да повишим стойностите на калий в кръвта чрез храната?
Няма нищо по-добро за човешкия организъм от пълноценното хранене. Когато менюто ни е богато на ценни вещества и се храним редовно, то и здравословните проблеми за разрешаване ще бъдат значително по-малко. Калият е сред най-важните минерали за нашия организъм, като него можем да си го набавим чрез храни като бананите, спанака, авокадото, сините сливи, сушените плодове и картофите, млечните продукти, соята и червеното цвекло.
Други източници на елемента са сьомгата, пъпешът и доматеното пюре. Ако в хранителното меню не присъстват изброените хранителни продукти (или поне малка част от тях), е силно препоръчително да си ги набавим чрез добавки в подходящата за нас дозировка. Количеството в милиграми може да варира от 400 мг на ден (за малки бебета) до 3500 мг – за мъже над 19 години. Оптималната стойност за жени над 19 години е 2600 мг на ден, като отново е добре да се направи консултация с лекар.
![](https://eama.bg/wp-content/uploads/2024/01/postad.png)
Как можем да проверим нивата на калий в кръвта?
Изследването стойностите на електролита се провежда в лабораторни условия, като преди това се взима кръв от вената. Заедно с минерала е хубаво да се проверят и нивата на други елементи като магнезий, калций и натрий. Важно е да се отбележи, че подобни изследвания се назначават при наличието на състояния като повръщане и диария, бъбречни заболявания, хипертония, мускулни неразположения и при пациенти, болни от диабет.
Как да се справим?
Справянето с хипокалиемията е комплексен процес, който включва промяна на хранителните навици (диетата) и приема на добавки с оптимални стойности на минерала. Целта е да се повишат ниските нива на електролита в кръвта и да се върне баланса на микроелементи в организма. Набавянето и на други минерали като магнезий е също от съществено значение, за да е усвояването на полезни вещества пълноценно.