Най-добрият магнезий за мускулни крампи

Хората на модерното общество са засегнати от заболявания, които в миналото са били характерни предимно за възрастните. Състояния като мускулни и ставни неразположения, крампи и неправилно функциониране на нервната система предизвикват у нас десетки въпроси, свързани с това от какво са породени и как можем да им повлияем положително по възможно най-добрия начин.

Много често, именно простички неща като приема на Magnesium се оказват трайно решение на подобни здравословни проблеми. Минералът има мултиспектърно приложение и е изключително ефективен при схващане и болки в краката. Може да се приема под формата на хранителна добавка, като в случая е важно да се избере най-добрата му форма и да се дозира според индивидуалните ни нужди.

магнезий-за-мускулни-крампи

Какво е общото между магнезия и мускулите?

Продължителният недостиг на магнезий е възможно да бъде причина за появата на симптоми, свързани с мускулите и с костната система. Крампите, които често биват и среднощни, са сред най-ясните индикации, че се касае за дефицит. Ако това е така, то навременно му елиминиране ще ни спести много по-сериозни проблеми, които няма да се ограничат само до дискомфорта в мускулите – трудното заспиване и честите будения, “опънатите” нерви и стомашно-чревните неразположения са също последствие от недостига на минерала в организма.

Връзката между мускулите и минерала магнезий е научно доказана. Елементът играе съществена роля за правилното им функциониране, защото участва пряко в енергийното производство в митохондриите. Това на свой ред е от ключово значение за мускулните съкращения, както и за постигането на желаната физическа релаксация след дълъг и изморителен ден – минералът е отговорен за ефективното изпомпването на кръвта от мускулите. В допълнение, магнезият има пряко отношение и за синтеза на протеини, което го прави жизненоважен за всеки човек.


Научете повече за магнезий и пикочна киселина.


Най-добрият начин да си набавим магнезий, когато имаме болки в мускулите или просто искаме да предотвратим дефицит на минерала, е приемането му чрез хранителни добавки. Има хора, които са против суплементирането, тъй като са на мнение, че именно разнообразната храна е оптималният начин да си набавим микроелемента. Това безспорно е така, но повечето от нас имат бедно хранително меню, в което не присъстват достатъчно продукти, съдържащи веществото. Това на свой ред води до неговия недостиг, което обаче може да се предотврати посредством добавки в най-добрата за нас форма.

Магнезий за мускулни крампи – как ни помага?

Съществуват различни видове магнезий, като сред тях има и специален магнезий за спортисти. За да разберем кой от всички форми на минерала е най-добрата за нас, трябва да се позовем на факти като възраст, начин на живот и здравословно състояние, присъстващи заболявания и използването за лечението им лекарства, специфични състояния като бременност, напреднала възраст и др. Преди това обаче нека обърнем внимание на начина, по който минералът помага на човек при мускулни болки и при други оплаквания, свързани с мускулите:

Процеси, свързани с мускулната дейностКаква е ролята на магнезия
Енергийно производство в митохондриитеПомага за правилните мускулни съкращения.
Ниски нива на стрес и пълноценен сънМинералът има пряко отношение към това да се наспиваме добре нощем, а нервната ни система да функционира добре.
Синтез на протеинМикроелементът Magnesium е важен за възстановяването и за изграждането на мускулните влакна, което го прави незаменим за човешкия организъм.
Пълноценна релаксация след интензивни тренировкиРедовно трениращите и професионалните спортисти имат завишена нужда от Magnesium, а най-добрият начин да си го набавят е като пият редовно хранителни добавки.

Доказано е, че при редовен прием на най-добрия за нас магнезий, шансът да се сбогуваме с неприятните крампи и да подобрим общото си здраве е много висок. Научно доказано е, че минералът е полезен за човешкия организъм като цяло, което обяснява и честите препоръки от страна на лекарите да го пием под формата на хранителни добавки.

видове-магнезий-за-мускулни-крампи

Видове магнезий за мускулни крампи

Има различни форми на минерала, което обяснява голямото разнообразие от хранителни добавки в търговската мрежа. Всеки вид е подходящ при различни състояния, а най-добрите варианти при крампи са:

  • Цитрат – магнезиевият цитрат се счита за един от най-добрите начини да си осигурим мускулен комфорт, намалявайки крампите и някои други неразположения като мравучкане, изтръпване и болки в краката. Има също така отлична бионаличност, а лесното му усвояване го прави много подходящ за хора със стомашни проблеми. Удачно е да се приема още и от бременни жени, при които нуждата от микроелемента е силно завишена;

  • Глицинат – известен е още и като хелат, като представлява съединение глицина (аминкиселина) и магнезия. Отличава се с висока бионаличност, усвоява се лесно и е сред най-добрите решения за хора, страдащи от стомашно-чревни проблеми. Подобно на магнезиевия хелат, глицинатът облекчава ефективно напрежение в мускулите, в това число и крампите. Друго неговото свойство е положителният му ефект върху нервите и нощния сън – ако се будите по няколко пъти нощем и заспивате трудно след това, магнезиевият глицинат би бил отлично средство за справяне с тези състояния;

  • Малат – популярна форма на елемента Magnesium, която отново се счита за една от най-добрите. В тази си разновидност минералът помага за облекчаването на мускулните крампи и като цяло за укрепването на здравето. Магнезиевият малат е комбинация от млечна киселина и Magnesium, но по-важното е, че притежава изключително голяма бионаличност. Много е полезен за постигането на релаксирано състояние след физически натоварвания, а препоръчителната дневна доза е между 200 и 400 мг на ден;

  • L-треонат – за него е добре да се каже, че е сравнително нова форма на минерала, като и при него наблюдаваме отлична бионаличност. Полезен е предимно за мозъка, защото засилва способностите за концентриране и подобрява когнитивните функции. Освен това се използва с висока успеваемост и при терапевтиране на крампите и компроментираната нервна система.

Всяка една от изброените форми на магнезия е добър начин да си осигурим мускулен комфорт, да се отървем от крампите и болките в краката, а наред с това да се погрижим и за общото си здраве. Определянето на най-добрата за нас форма на минерала е препоръчително да се случва с участието на лекар, който да прецени какъв вид хранителна добавка би ни се отразила благоприятно.

Как да разберем че имаме нужда да приемаме допълнително магнезий?

Признаците за магнезиев дефицит могат да варират от често главоболие до сериозни смущения в съня. При някои хора се наблюдават стомашни неразположения и проблеми с нервите, като всичко това може да е ясен сигнал, че нивата на минерала в организма ни са критични. Сред честите симптоми за недостига на минерала в организма са системното главоболие (понякога се стига и до тежка мигрена), лесна раздразнителност, некачествен сън, болки в мускулите, мравучкане, нисък тонус и др.


Научете повече за препоръчителен дневен прием на магнезий.


Специалистите са единодушни по въпроса за редовния прием на Magnesium в най-добрата за нас форма. Дори и да не се касае за крампи, а просто за повишаване на имунитета, минералът отново ще разгърне положителния си ефект и ще помогне за справянето с редица здравословни проблеми.

Какво друго помага за облекчаването на мускулните крампи?

Освен чрез приема на хранителни добавки, мускулните крампи могат да бъдат редуцирани и дори елиминирани напълно по следните начини:

  1. Стречинг – разтягането на тялото се счита за напълно безвреден и дори изключително полезен начин да овладеем неразположенията в мускулите, а в дългосрочен план да ги отстраним напълно. Препоръчително е стречингът да се осъществява непосредствено преди сън, за да е почивката през нощта пълноценна.
  2. Масаж – той има за цел да релаксира мускулатурата и да ни помогне да се отпуснем не само физически, ами и психически. Масажът намалява напрежението в нервите, а това помага на човек да се наслади на почивка без болки и крампи в мускулите.
  3. Добра хидратация – всеки от нас трябва да приема около 2 литра вода на ден, за да поддържа тялото си добре хидратирано. Много от нас обаче забравят да го правят, което в дългосрочен план ни се “отплаща” с измерен външен вид и с нисък тонус.

Друг “трик” за облекчаване на напрежението в мускулите е затопляне на краката с топъл компрес или душ. По този начин притокът на кръв в крайниците бива възобновен, а резултатът е релаксирана мускулна система и отлично общо разположение.

Често задавани въпроси:

Какво е общото между магнезия и мускулите?

Магнезият играе ключова роля във функционирането на мускулите, като помага за производството на енергия, релаксацията на мускулите и протеиновия синтез.

Какъв вид магнезий е най-добър за мускулни крампи?

Различните форми на магнезий, които могат да помогнат при мускулни крампи, включват магнезий цитрат, магнезий малат, магнезий глицинат и магнезий L-треонат.

Какви са предимствата на приемане на магнезий за мускулки крампи?

Приемът на магнезий може да помогне за облекчаване на мускулните крампи, релаксация на мускулите, подобряване на функцията на сърцето, намаляване на тревогата и стреса, подобряване на настроението и съня и подкрепа на здравословния метаболизъм.

Как да разберем дали имаме нужда от допълнително магнезий?

Някои от признаците на недостиг на магнезий включват умора, мускулни крампи, сърдечни проблеми и главоболие. За да разберете сигурно, може да направите кръвен тест или се консултирате с лекар.

1 Звезда2 Звезди3 Звезди4 Звезди5 Звезди (2 гласа, средно: 5,00 от 5)
Loading...

ВНИМАНИЕ: Статията на тази страница не е предназначена да лекува, диагностицират и/или предпазва от болести, а с информативен характер!