Хиперкалемията, или високите нива на калий в кръвта, би могла да бъде опасно състояние, което да застраши здравето на човек. Причината за появата му е повишените серумни нива на минерала – над 5 mEq/L. Въпреки че елементът е важен макронутриент, свалянето му до оптималната норма е наложително, когато хиперкалиемията е доказана с изследване. Ако става дума за много високи нива на калий в кръвта, това би могло да се отрази негативно върху работата на сърдечно-съдовата система, както и да бъде животозастрашаващо състояние.
Кои са причините за хиперкалиемията?
Хиперкалиемията се дължи на нарушаването на разпределението на минерала от клетките до извънклетъчното пространство, като този проблем може да се дължи на проблеми с бъбреците. Други причини за повишените серумни стойности на калий са кислородният глад, некроза на тъканите, изгаряния, злоупотреба с наркотици (например кокаин), хипогликемия и бъбречна недостатъчност. Консумацията на храни богати на калий също води до повишаване на серумните нива.
Диабетиците също биха могли да се сблъскат с повишени серумни нива на минерала. Те попадат в рисковата група, защото захарният диабет е сериозна предпоставка за появата на дефекти, свързани с калиевия метаболизъм. При болните от диабет се наблюдават и заболявания, свързани с бъбреците, което пречи на свалянето стойностите на елемента, който би трябвало да се отделя по естествен начин от тялото.
Някои лекарства също е възможно да доведат до повишаване стойностите на калия в кръвта. Това са сърдечните гликозиди, диуретиците със свойството да задържат минерала в организма, хистамините, ибупрофенът и някои видове билки. Ако попадате в рисковата категория и искате да работите в посока намаляне на серумните стойности на минерала, е добре да се консултирате с лекар, който ще ви насочи към подходящите за вас лекарства и диета за свалянето му.
Опасни ли са високите стойности на калий в кръвта?
Състояния като хиперкалиемията могат да бъдат опасни за човек, когато стойностите на калий в кръвта са 5.1-6.0. Ако са под тези цифри, не се налага свалянето му с диета или медикаменти. За “безопасна зона” се считат стойностите 3.5-5.0, които сочат за оптимални количества на електролита в организма. На физиологично ниво хиперкалиемията може да причини деполяризация на клетките, след което да последват други неприятни симптоми (пропускливост на натриевите канали).
Друг неприятен симптом в резултат на хиперкалиемията е нарушена работа на сърцето, проблеми със стомаха и червата, мускулен дискомфорт и др. Ако нивата на веществото станат прекалено високи и не се предприемат действия, насочени към неговото сваляне, има риск човек да получи дихателна недостатъчност или да изпадне в шок. Смущения в сърдечния ритъм са също възможна последица на хиперкалиемията, която освен това може да причини изтръпване и скованост в крайниците.
С какви симптоми се свързва хиперкалиемията?
Намалянето на калия в кръвта се налага, когато неговите високи стойности са доказани с изследвания. Свалянето му при нормални нива е ненужно, като сред честите симптоми за хиперкалиемия са:
- гадене и повръщане – подобни неразположения често се дължат на хиперкалиемията, което води до потребност от намаляне на минерала в организма;
- по-ниска сърдечна честота – ако ударите на сърцето достигнат до 60 в минута, то е много вероятно да става дума за повишени нива на електролита в кръвта, което пък на свой ред прави свалянето му с диета или чрез друг метод силно препоръчително;
- поява на болки в стомаха – стомашните болки могат да се дължат на различни причини. Една от тях е хиперкалиемията, но е възможно да се касае и за друг вид патология като гастрит, колит или дефицит на друг минерал. Консултация с гастроентеролог в случая е най-добрият начин да се установят причините за неразположението и да се обсъдят варианти за намалянето на елемента;
- редки позиви за уриниране – при хиперкалиемията се наблюдават редки позиви за ходене по малка нужда, както и оскъдно отделяне на урина. Това е ясен индикатор за повишени нива на калия в кръвта, чиито стойности трябва да са обект на намаляне;
- нисък тонус – хроничната умора и липсата на енергия са състояния, които могат да са симптом на различни по вид заболявания, в това число и хиперкалиемия. Ако наред това човек се оплаква от мускулна слабост и слаба памет, то е добре да изследва серумните нива на калиевия минерал и да помисли за намалянето им, ако се окажат над оптималните референтни стойности.
Хиперкалиемията е обратимо състояние, към което трябва да се подходи с повишено внимание. Свалянето на високите серумни стойности е желателно, когато те са над 5 mmol – лечението се състои в прилагането на някои медикаменти като калциев хлорид (венозно), глюконат, лекарства за инхибиране и намаляне на минерала, натриев полистирен сулфонат (при лека хиперкалиемия) и препарати за стимулиране на стомашно-чревната активност с цел извеждане на ненужните количества от организма.
Какво е нужно за намаляне на нивата му в кръвта?
Намалянето на калия в кръвта стартира с прекратяването на приема на добавки и лекарствени препарати, съдържащи елемента. Хранителният режим, богат на макронутриенти, също трябва да бъдат преустановен, за да е свалянето нивата на електролита успешно. Освен храни с ниско съдържание на калий употребата на диуретици и лаксативни средства е също добра практика за постигането на оптимални серумни стойности е
Освен това е желателно да се пие повече вода, да се ограничи пушенето и консумацията на алкохол, а кафето да бъде заместено с чай. Намалянето нивата на калиевия минерал в организма без лекарска консултация преди това е крайно противопоказно при бременните жени. Ако се прибегне до самолечение с цел сваляне на нивата му, бъдещата майка и плодът могат да се окажат в риск.