5 Симптома при липса и недостиг на калий в организма

Недостигът на минерали в организма може да доведе до тежки последствия в здравословен аспект. Калият е сред важните макроелементи, чиято липса може да е причина за неприятни симптоми като хипертония, мускулни крампи и неправилен сърдечен ритъм. Той е сред веществата, от които зависи нашето здраве – можем да си го набавим чрез храната или чрез хранителни добавки. По този начин стойностите в тялото ни ще са оптимални. По-късно в статията ще стане дума за това кои са онези  храни съдържащи калий и в какви количества да ги консумираме.

Каква е ролята на калия в организма?

Калиевият минерал има ключова роля за човешкото тяло. Той е важен за добрия мускулен тонус, за работата на сърцето и за нервната система. Препоръчителната дневна доза е около 4700 мг, но дори и да си я набавяме редовно, отново е възможно да се стигне до недостиг и до неприятни симптоми. Полезно е да знаете, че нивата на електролита намаляват паралелно с приемането на натрий, който стимулира отделянето на калия. Минералът е важен за организма ни поради следните причини:

  • той е ценен електролит – заедно с елементи като магнезий, натрий и калций, минералът изпълнява водеща роля в поддръжката на водния баланс в тялото. Освен това е важен още и за поддържането на нормални стойности на кръвното налягане и за правилното храносмилане;
  • осигурява енергия на клетките – калиевият минерал е от значение за общото ни здраве, защото участва в редица процеси, протичащи в човешкия организъм. Той допринася за ефективното разграждане на въглехидратите и протеините, а освен това и за осигуряването на клетъчна енергия. Работата на сърдечния мускул също се влияе от нивата на електролита в кръвта, който често се оказва в недостиг. Ако липсата на елемента в тялото е доказана, е важно да се започне лечение, включващо промяна на диетата и прием на хранителни добавки;
  • важен за нормалното кръвно налягане – хипертонията е често срещано заболяване, което може да се дължи на много неща. Наследствеността, стресът и неправилната диета са сред причините за високо кръвно налягане, като този симптом може да бъде и в резултат на недостига на калий в организма.

Калиевият минерал често е жизненоважен макроелемент за човек. Ако нивата му са ниски (хипокалиемия), е необходимо да се предприемат мерки с цел повишаване на неговите стойности. Първата стъпка е изготвянето на диета с богато съдържание на елемента, за да се елиминира неговия недостиг, а наред с това и придружаващите го неприятни симптоми.

недостиг-на-калий

Основни симптоми при липса на калий в организма

При нисък калий в кръвта могат да се повява разнообразни по вид симптоми. По-характерните от тях при недостиг са следните:

  1. Крампи в мускулите – те често се свързват с магнезиевия дефицит, но не е възможно да се касае и за хипокалиемия. Мускулната слабост е също сред състоянията при липса на електролита в тялото.
  2. Силна умора – тя се определя като субективно състояние, което е характерно при редица заболявания, но и без да е налице клинична картина. Хората, които се оплакват от хронична умора, е нужно да направят изследвания, а при съмнения за калиев дефицит – да се изследва конкретно него.
  3. Емоционален дискомфорт – дисбалансът на ценните за организма вещества често намира емоционален израз. При калиева липса в тялото е напълно възможно да се чувстваме зле “в кожата си”, да сме свръхчувствителни и дори да имаме проблеми с нервите. Трудната концентрация е също сред индикациите, че е време да проверим стойностите на минерала в тялото, за да започнем лечение.
  4. Констипация – запекът е изключително неприятно състояние, което трябва да се отстрани възможно най-скоро. Най-добрият начин да го направим е да включим храни, богати на фибри и с добро калиево съдържание, както и да пием достатъчно вода всеки ден. Това ще ни осигури чревен комфорт – важен за имунитета и за общото ни здравословно състояние.
  5. Хипертония – високото кръвно налягане се счита за най-опасния симптом при хипокалиемия. Калият е минерал, който води до разширяването на кръвоносните съдове – ако е налице недостиг, то същите се свиват, а кръвното налягане се повишава. Основното действие в случая е релаксиращо и затова е важно да не позволяваме да се стига до липса на електролита.

Сърцебиенето е също пряко свързано с липсата на калиевия минерал, която може да засегне сърдечния ритъм и да го наруши. То е сред честите симптоми при хипокалиемия, която може да варира от лека до тежка. За да не се стига до сериозни последствия, е необходимо да се работи в посока елиминиране на липсата на веществото.

симптоми-при-недостиг-на-калий

Причини за недостиг на калий

Те могат да бъдат най-различни. По-честите са приемът на диуретици и някои видове лекарствени продукти, които стимулират отделянето на вода от организма. Други причини за хипокалиемията са:

  • хранителни разстройства – недостигът на минерала в тялото и придружаващите го симптоми е често последствие при хранителни разстройства. Когато човек не консумира храни, богати на минерала, рано или късно се стига до липса на електролита в тялото. Тук е важно да се наблегне на пълноценната диета и да се намали приема на алкохол;
  • употреба на слабителни – както диуретиците, така и слабителните препарати водят до недостиг на калиев минерал в организма. Това е така, защото те засилват отделянето на електролита от тялото, което също трябва да се вземе под внимание;
  • злоупотреба с алкохол – прекомерният прием на алкохолни напитки е сред водещите предпоставки за появата на хипокалиемия. Те оказват диуретичен ефект, а при редовна консумация може да се стигне до сериозен недостиг на минерала.

Липсата на калиев минерал в организма може да бъде съпътствана от куп неприятни симптоми. За да ги избегнем, трябва да попълним липсите на електролита и да осигурим на тялото си ценните вещества, от които се нуждае. Това може да се случи с помощта на диета и чрез приема на хранителни добавки с добро качество.

Как да повишим нивата на калий?

За да постигнем нормални стойности на калий в организма, е нужно да направим “ревизия” на диетата си и да я променим при нужда. Храните, богати на елемента, са сладки картофи, банани, натриева сол, семена и ядки, броколи и авокадо. За увеличаването на калиевия минерал можем също да пием натурални сокове и хранителни добавки с богато съдържание на елемента.

1 Звезда2 Звезди3 Звезди4 Звезди5 Звезди (1 гласа, средно: 5,00 от 5)
Loading...

ВНИМАНИЕ: Статията на тази страница не е предназначена да лекува, диагностицират и/или предпазва от болести, а с информативен характер!